Młodzi kobieta i mężczyzna siedzą pod ścianą niewykończonego mieszkania, otoczeni sprzętem wykończeniowym
DofinansowaniaKredyty hipoteczneProgramy rządoweWszystko o kredytach

Kto i na jakich zasadach weźmie Bezpieczny kredyt 2%?

598wyświetleń

Nowy rządowy program mieszkaniowy, którego pierwsze założenia zostały przedstawione w grudniu zeszłego roku zainteresuje osoby planujące zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Pożyczka ma być udzielana z rządową dopłatą, dzięki czemu będzie ona tańsza niż gdyby zdecydować się na kredyt na warunkach rynkowych. Kto będzie mógł skorzystać z programu? Wraz z pojawianiem się nowych szczegółów grupa ta kurczy się ze względu na coraz to nowe wykluczenia.

Projekt ustawy, dotyczący „Bezpiecznego kredytu 2%”, jest aktualnie na etapie konsultacji społecznych. Wejście w życie tego aktu prawnego jest planowane na 1 lipca 2023 roku, ale to, kiedy faktycznie będzie można złożyć wniosek o kredyt, będzie zależało od banków, które przystąpią do programu.

Bezpieczny kredyt 2% – na czym polega?

Program „Bezpieczny kredyt 2%” polega na udzieleniu przez państwo dopłaty do rat zaciągniętego kredytu hipotecznego. Oznacza to, że stopa bazowa, na której zostanie oparte oprocentowanie, będzie wynosiła 2 proc. (dla porównania aktualną stopą bazową dla większości kredytów o oprocentowaniu zmiennym jest WIBOR 3M, który obecnie wynosi 6,94 proc.). Dzięki temu zobowiązanie będzie sporo tańsze niż gdyby zaciągnąć je na warunkach rynkowych.

Sama nazwa programu może być myląca, bo kredyt nie będzie oprocentowany stawką 2 proc. Do stopy bazowej banki będą mogły doliczyć marżę, a na koszt zobowiązania wpłynie również wysokość prowizji, składki ubezpieczeniowe i inne bankowe opłaty.

Kredyt hipoteczny będzie charakteryzowało oprocentowanie stałe, a dopłaty będą wypłacane przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na kupno domu, mieszkania, budowę albo wykończenie domu.

Kto może wziąć kredyt z rządową dopłatą?

Aby skorzystać z preferencyjnego kredytu, trzeba spełnić kilka warunków. Mogą go zaciągnąć tylko single, małżeństwa (z dziećmi lub bez) albo pary bez ślubu, które wychowują wspólne dziecko. Kredytobiorca może mieć maksymalnie 45 lat, ale w przypadku par i małżeństw wystarczy, aby warunek ten spełniła tylko jedna osoba.

Warto wiedzieć, że kredyt jest udzielany na pierwsze mieszkanie, co oznacza, że aktualnie ani w przeszłości nie można posiadać prawa własności ani spółdzielczego prawa do domu lub mieszkania. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy prawo to zostało odziedziczone, dotyczy nie więcej niż ½ nieruchomości, a kredytobiorcy nie zamieszkują pod tym adresem.

Powyższy warunek muszą spełnić wszystkie osoby, które przystępują do kredytu, ale również te, które prowadzą z nimi jedno gospodarstwo domowe.

W programie nie ma określonych limitów cen za metr kwadratowy nieruchomości, który można nabyć, ale została ustalona maksymalna kwota kredytu. Wynosi ona 500 tys. zł dla singli oraz 600 tys. zł dla par i małżeństw. Co więcej, do kredytu nie można wnieść więcej niż 200 tys. zł wkładu własnego, czyli dla pierwszej grupy maksymalna cena nieruchomości wyniesie 700 tys. zł, a dla drugiej 800 tys. zł.

Kolejnym warunkiem, który należy spełnić, jest posiadanie zdolności kredytowej (tutaj sprawdzisz swoją zdolność kredytową – kalkulator kredytu hipotecznego), która pozwoli spłacić kwotę, o którą wnioskujemy.

ŹRÓDŁA:
gov.pl/web/rozwoj-technologia/bezpieczny-kredyt

Dodaj komentarz