DofinansowaniaProgramy lokalne i gminneProgramy rządowe

Jak działają TBS-y

17wyświetleń

Mieszkania budowane przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego udostępniane są lokatorom w formie najmu długoterminowego. Taki typu umowy traktowany jako alternatywa dla osób, które nie chcą wynajmować lokali od osób prywatnych, a jednocześnie nie posiadają środków na zakup własnych czterech kątów.

Czym są TBS-y?

TBS to budownictwo społeczno-czynszowe. Oznacza to, że możliwość korzystania z nieruchomości nie wymaga jego wykup, a polega na najmie długoterminowym. Jednocześnie ten typ wynajmu nie wymaga płacenia czynszu do osoby prywatnych, a jedynie uiszczania opłat eksploatacyjnych do podmiotu zarządzającego nieruchomościami, Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Konieczna jest również wpłata opłaty partycypacyjnej.

Ile kosztuje wynajem mieszkania w TBSie?

Wysokość comiesięcznych opłat jest przeważnie niższa niż w przypadku mieszkań dostępnych na komercyjnym rynku najmu. W wielu przypadkach jest także mniejsza niż comiesięczny koszt kredytu hipotecznego.

Czynsz w TBS-ach jest także stabilniejszy i z góry ustalona przepisami, zgodnie z artykułem 28 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Jego podstawą jest wysokość wartości odtworzeniowej lokalu.

Czynsz to przede wszystkim opłata eksploatacyjna, opłaty administracyjne, koszty utrzymania i fundusz remontowy.

Współpraca TBS z Krajowym Funduszem Mieszkaniowym umożliwia Towarzystwu uzyskiwanie korzystniejszych kredytów na realizacje inwestycji. W efekcie lokator mieszkania w budynku TBS musi wpłacić jedynie od 15 do 30 procent wartości mieszkania, tzw. opłaty partycypacyjnej.

W zależności od Towarzystwa Budownictwa Społecznego liczyć trzeba się także z dodatkowymi kosztami, np. kaucją w wysokości jednego, trzech, a czasem dwunastu czynszów. Wniesione opłaty, takie jak kaucja oraz opłata partycypacyjna, zwracane są jednak wraz z wyprowadzką z mieszkania.

Kto może skorzystać z oferty TBS-sów?

Oferty TBS-ów przeznaczone są dla osób, które posiadają stałe zatrudnienie i źródło dochodu, a jednocześnie nie mają zdolności kredytowej lub nie chcą wiązać się z bankiem umową pożyczkową. W przypadku TBS-ów nie jest wymagany wkład własny, a jedynie zwrotna opłata partycypacyjna.

Aby skorzystać z oferty TBS, spełnić należy jednak kilka warunków. Przede wszystkim konieczne jest stałe mieszkanie na terenie gminy, w której znajduje się budynek TBS. Dodatkowo w obrębie tej samej gminy trzeba być także zatrudnionym. Istnieje również kryterium dochodowe, zależne od średniego wynagrodzenia w województwie, w którym znajduje się konkretna nieruchomość. Osoba zainteresowana wynajmem w TBS nie może posiadać również prawa własności do żadnego lokalu.

Czy wykup TBS jest możliwy? Ile kosztuje?

Dotychczas niejasne były zasady dotyczące dojścia do własności mieszkań w TBS. Możliwość wykupu w dużej mierze uzależnione było od decyzji poszczególnych towarzystw. W 2022 roku zmienić mają się warunku wykupu mieszkań budownictwa społeczno-czynszowego. W efekcie, po spełnieniu kilku warunków i wpłacie dodatkowych środków, możliwe ma być uzyskanie przez lokatorów prawa własności do zajmowanych nieruchomości.

ŹRÓDŁA:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19951330654

Dodaj komentarz