AktualnościDofinansowaniaProgramy rządowe

BK2% napędził rynek. Kto skorzystał?

195wyświetleń

Młodzi single z dużych miast to główni beneficjenci rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Bank PKO BP przeanalizował wnioski o preferencyjny kredyt, które trafiły do banku w ciągu czterech pierwszych miesięcy programu. Jaka grupa kredytobiorców zyskała najwięcej na programie i czy jest on motorem napędowym dla całego rynku nieruchomości?

Od lipca 2023 roku Bank PKO BP przyjął 38 tys. wniosków o Bezpieczny Kredyt 2%. Analitycy banku sprawdzili profile kredytobiorców. Nie jest zaskoczeniem fakt, że o kredyt wnioskują głównie młode osoby. Kredytobiorcy korzystający z programu są średnio aż o 8 lat młodsi od osób starających się o kredyt hipoteczny na standardowych warunkach. Średni wiek wynosi 30 lat, jednak aż 84 proc. wnioskodawców stanowią osoby w wieku od 25 do 34 lat.

Różnica w odniesieniu do zwykłych hipotek wynika z ustawowego ograniczenia wieku beneficjentów do 45 lat (w przypadku singla lub młodszej osoby w związku) oraz przeznaczenia kredytu wyłącznie na zakup pierwszej nieruchomości.

Kredyt dla singla z wielkiego miasta

Odsetek wniosków o Bezpieczny Kredyt 2% składanych przez singli jest prawie trzy razy większy niż w przypadku standardowych kredytów. Wynika to między innymi ze struktury wiekowej beneficjentów. Zaledwie 2 proc. wniosków składanych przez osoby w wieku 25-29 lat dotyczyło małżeństw.

Single są wyjątkowo aktywni w aglomeracjach. Aż 74 proc. wniosków w dużych miastach jest składanych przez pojedynczych kredytobiorców. Dominują oni w sześciu największych aglomeracjach, a tendencja ta zmienia się wraz z malejącą liczbą mieszkańców. Eksperci PKO zwracają uwagę, że w przypadku standardowej oferty, zmiana ta nie jest aż taka wyraźna.

W przeciwieństwie do typowych kredytów hipotecznych single Bezpiecznym Kredytem 2% finansują niemal wyłącznie mieszkania. W przypadku małżeństw maleje zainteresowanie mieszkaniami na rzecz domów. Trend ten staje się wyjątkowo wyraźny wraz z rosnącą liczbą osób na utrzymaniu. To również wyróżnia preferencyjny kredyt spośród wszystkich dostępnych na rynku i jest spowodowane koniecznością przeznaczenia finansowanej nim nieruchomości na własny użytek.

Dane te potwierdzają, że realizowane jest w ten sposób jedno z głównych założeń programu – zakup własnego mieszkania i wyprowadzka od rodziców (aż 65 proc. wnioskodawców) lub z wynajmowanego lokalu.

Wolimy mieszkania prosto od dewelopera

Deweloperzy słusznie przewidzieli zainteresowanie programem i w wielu przypadkach dopasowali ofertę do potrzeb odbiorców. Korzystający z Bezpiecznego Kredytu 2% single w dużych (od 200 do 400 tys. mieszkańców) i małych miastach (od 20 do 100 tys. mieszkańców) zdecydowanie częściej sięgają po ofertę mieszkań z rynku pierwotnego. Do zakupu nowego mieszkania nie zniechęca nawet bardzo długi termin oczekiwania na realizację inwestycji.

Większe szanse dla osób z mniejszym dochodem

Dopłaty do rat i stałe oprocentowanie kredytu pozwoliły zmienić sposób liczenia zdolności kredytowej przez banki i zwiększyły tym samym zdolność kredytową przy takim samym poziomie dochodów. Średni dochód kredytobiorców starających się o kredyt z dopłatami nadal jest na wysokim poziomie, ale jest niższy niż w przypadku normalnych kredytów hipotecznych. 60 proc. kredytobiorców starających się o rządowy kredyt wykazuje dochód na poziomie między 4 tys. zł a 8 tys. zł w przeliczeniu na wnioskodawcę.

Własne mieszkanie na wyciągnięcie ręki

Największy wzrost dostępności finansowania notujemy w sześciu największych aglomeracjach. Prym wiedzie Warszawa, a na kolejnych miejscach plasują się Wrocław i Kraków.

Przy tym samym dochodzie kredytobiorcy mogą pozwolić sobie na zakup droższego mieszkania, jednak średnia cena nieruchomości oraz cena za metr kwadratowy są niższe niż w przypadku innych kredytów hipotecznych.

Jest do spowodowane z jednej strony górnym limitem ceny finansowanej nieruchomości. Z drugiej strony niższym od przeciętnego metrażem kupowanego mieszkania. W przypadku opisywanego wcześniej singla mieszkania są mniejsze od 3 metry kwadratowe we Wrocławiu, do 9 metrów w Poznaniu. W przypadku sześciu największych polskich miast jedynie w Łodzi mieszkania finansowane Bezpiecznym Kredytem 2% i standardowym kredytem hipotecznym są porównywalnej wielkości.

ŹRÓDŁA:
centrumanaliz.pkobp.pl/nieruchomosci/puls-nieruchomosci-kto-skorzystal-na-bezpiecznym-kredycie-2

Dodaj komentarz