AktualnościDofinansowaniaProgramy rządowe

Wakacje kredytowe 2024 – co się zmieniło?

103wyświetleń

Sejm przyjął nowelizację ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych na nieco zmienionych warunkach, niż obowiązywały wcześniej. Jeśli Senat również zaakceptuje zmiany, to jeszcze w tym roku będzie można skorzystać z zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego. Z rozwiązania tego będziemy mogli skorzystać po spełnieniu określonych warunków.

Wakacje kredytowe dające możliwość zawieszenia spłaty całej raty kapitałowo-odsetkowej cieszą się sporą popularnością. W poprzednich latach z możliwości takiej skorzystało 1 mln 90 tys. kredytobiorców. Dzięki wakacjom osoby mające problem z terminową obsługą zobowiązania zyskują czas na poprawę swojej sytuacji finansowej. Zwolnienie z obowiązku rozliczenia się z bankiem w danym miesiącu przynosi ulgę dla domowego budżetu i daj szansą na uporanie się z innymi zobowiązaniami.

Zawieszenie spłaty raty daje również możliwość odłożenia środków, które musiałyby zostać przeznaczone na obsługę zobowiązania i dokonania później nadpłaty kapitału kredytu. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć wysokość kolejnych rat lub skracając okres kredytowania w znacznym stopniu zredukować koszt odsetkowy.

Zawieszenie spłaty na nowych warunkach

Znowelizowane zasady przyznawania wakacji kredytowych wejdą w życie, jeśli zostaną przyjęte również przez Senat. Przyjęta wcześniej przez Sejm nowelizacja ustawy przewiduje, że osoby spłacające kredyty hipoteczne w polskiej walucie będą mogły w tym roku 4 razy zawiesić spłatę miesięcznej raty. Dwa razy będzie można skorzystać z wakacji kredytowych w okresie od czerwca do końca sierpnia oraz dwa razy od września do grudnia.

W porównaniu do zasad obowiązujących w zeszłym roku zmieniły się wymogi uprawniające do skorzystania z wakacji. Podstawowym warunkiem jest wysokość raty na poziomie wyższym niż 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Dochód ma być liczony jako średnia za trzy miesiące poprzedzające złożenie wniosku o zawieszenie raty.

Bez uwzględniania kryterium wysokości raty do dochodu z wakacji kredytowych będą mogły skorzystać osoby, które wychowują co najmniej troje dzieci do 18 roku życia, lub do 25 roku życia, pod warunkiem że dalej się uczą lub dzieci niepełnosprawnych bez względu na wiek.

Rozwiązanie będzie dostępne dla kredytobiorców spłacających kredyt hipoteczny, który został zaciągnięty przed 1 lipca 2022 roku, na kwotę nieprzekraczającą 1,2 mln złotych.

Bez zmian w sposobie wnioskowanie o wakacje

Gdy ustawa wejdzie w życie, o wakacje kredytowe będziemy mogli zawnioskować w swoim banku. Proces nie wymaga wielu formalności i jest taki sam jak w poprzednich latach. Wniosek będziemy mogli złożyć osobiście w oddziale banku lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej, jeśli nasz bank udostępni taką możliwość.

Ministerstwo Finansów szacuje, że w tym roku z wakacji kredytowych skorzysta ponad 560 tysięcy kredytobiorców. Przepisy mają wejść w życie w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia nowelizacji.

ŹRÓDŁA:
gov.pl/web/finanse/wakacje-kredytowe-beda-przedluzone-na-2024-r

Dodaj komentarz