Widok z góry na teren budowy bloku mieszkalnego
Aktualności

Budownictwo mieszkaniowe w 2022 roku

345wyświetleń

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku, względem poprzedniego roku, wzrosła liczba i powierzchnia mieszkań oddanych do użytkowania. Niestety budowy trwają dłużej niż wcześniej. Jak wyglądało budownictwo mieszkaniowe w zeszłym roku?

W najnowszym raporcie na temat budownictwa GUS informuje, że w 2022 roku oddano do użytkowania 238,6 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 22,0 mln metrów kwadratowych. Mimo trudnej sytuacji w branży budowlanej, wysokich cen materiałów, problemów z zachowaniem ciągłości dostaw oraz braku rąk do pracy, był to wynik lepszy niż w 2021 roku. Liczba nowych mieszkań była wyższa o 3,9 tys., co oznacza wzrost o 1,7% rok do roku. Powierzchnia użytkowa oddanych mieszkań była większa o 223,4 tys. metrów kwadratowych, czyli o 1,0% większa niż rok wcześniej.

Najwięcej mieszkań powstało w woj. mazowieckim

Deweloperzy, jak i inwestorzy indywidualni najprężniej działają w stolicy i całym województwie mazowieckim. W 2022 roku powstało w nim ponad 18% wszystkich oddanych do użytkowania mieszkań w kraju. Na drugim miejscu znalazło się województwo wielkopolskie (10,8% wszystkich mieszkań), a na trzecim województwo małopolskie (10% całego rynku).

Budowy zakończone w 2022 roku trwały o 1,5 miesiąca dłużej niż rok wcześniej

W 2022 roku deweloperzy wybudowali 60,3% wszystkich nowo oddanych mieszkań, a inwestorzy indywidualni – 38,1%. Pozostała część rynku to m.in. mieszkania komunalne, spółdzielcze lub zakładowe.

Inwestorzy indywidualni wiedli prym w województwie świętokrzyskim o podkarpackim. W strukturze całego budownictwa mieszkaniowego udział mieszkań przeznaczonych na zaspokojenie własnych potrzeb wyniósł tam odpowiednio 67,8% i 57,0%. Za to w województwie pomorskim, dolnośląskim i mazowieckim najwięcej wybudowanych mieszkań przeznaczonych było na zakup i wynajem. Dla poszczególnych lokalizacji było to odpowiednio: 72,1%, 70,9% i 69,1%.

Budowy zakończone w 2022 roku trwały średnio o 1,5 miesiąca dłużej niż inwestycje zrealizowane rok wcześniej. Przeciętny czas trwania budowy domu jednorodzinnego wyniósł 50 miesięcy. Tak długi okres może być spowodowany problemami ze znalezieniem finansowania (ograniczona dostępność kredytów hipotecznych), odległymi terminami u podwykonawców i wydłużonym czasem oczekiwania na materiały. Co ciekawe domy wielorodzinne budowane są o ponad połowę krócej.

W budownictwie mieszkaniowym jesteśmy tradycjonalistami. W tradycyjnej udoskonalonej technologii wznoszenia powstało aż 98,5% wszystkich oddanych do użytkowania budynków. Wybudowanych w ten sposób zostało 110 609 ze 112 264 budynków. W technologii wielkopłytowej, która obecnie nie ma wiele wspólnego z wielką płytą znaną z czasów PRLu zostały wybudowane tylko 22 budynki. Z konstrukcji drewnianych skorzystaliśmy podczas budowy 1 261 obiektów.

Ponad 95% budynków miało tylko jedną lub dwie kondygnacje. Powstało w nich 50% wszystkich mieszkań. Druga połowa mieszkań powstała w budynkach z trzema i więcej kondygnacjami, które stanowimy zaledwie 5% wszystkich inwestycji.

ŹRÓDŁA:
stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/budownictwo-mieszkaniowe-w-okresie-styczen-grudzien-2022-roku,5,134.html

Dodaj komentarz