Aktualności

Świetna sytuacja deweloperów notowanych na giełdzie

130wyświetleń

Portal Strefa Inwestorów przygotował kolejną analizę sprzedaży i liczby mieszkań przekazanych przez firmy deweloperskie notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Zgodnie z zebranymi informacjami w ciągu trzech ostatnich miesięcy 2023 roku deweloperzy sprzedali o 45% więcej lokali niż rok wcześniej. W skali całego roku sprzedaż była jednak wyższa o 35% niż w 2022. Od stycznia do grudnia 2023 podpisano ponad 21 tysięcy umów z nowymi właścicielami.

Roczna dynamika sprzedaży rośnie

W zestawieniu znalazły się spółki, które od dawna istnieją na warszawskiej giełdzie takie jak Dom Development, Atal, Lokum Deweloper. Nie zabrakło w nim jednak również debiutujących firm, do których zaliczyć można spółkę Murapol. Optymizmem napawa fakt, że roczna dynamika sprzedaży nowych mieszkań wyraźnie rośnie. Gorzej prezentują się dane dotyczące przekazania lokali w ręce inwestorów. Pokazuje to ożywienie inwestycyjne na rynku, ale na odbudowanie podaży wpływa też czas powstawania zabudowy jednorodzinnej.

Rok 2023 minął pod znakiem dynamicznych zmian. Z jednej strony trudna sytuacja gospodarcza i wzrost inflacji, z drugiej popyt wzmacniany przez bardziej korzystne warunki kredytowe. Uruchomienie programu Bezpieczny Kredyt 2% było dla wielu inwestorów wyraźnym impulsem do szukania mieszkania. Nic więc dziwnego,, że w IV kwartale 2023 roku na rynku pierwotnym sprzedano 5 485 lokali mieszkalnych, czyli o 45% więcej niż w tym samym okresie w 2022 roku. Wtedy liczba nowych mieszkań, które znalazły swojego właściciela, zamknęła się w 3 789.

W raporcie zwraca uwagę wynik sprzedaży spółki deweloperskiej Atal. W IV kwartale 2023 roku był on o 144% wyższy niż rok wcześniej. W 2023 od października do grudnia sprzedano 940 lokali, w IV kwartale 2022 było ich tylko 385. Tak imponująca różnica to skutek niskiej bazy porównawczej. Kondycja tej firmy poprawia się jednak, co widać również we wzroście sprzedaży kwartał do kwartału, który wyniósł 24%.

Znane spółki takie jak Dom Development według zestawienia notują stabilny wzrost. W przypadku tej konkretnej firmy jest to 18% więcej sprzedanych mieszkań w IV kwartale 2023 w skali rok do roku. Co ważne wzrosty tego rodzaju odnotowały niemal wszystkie podmioty objęte analizą. Sprzedaż spadła jedynie w spółce Lokum Deweloper o 5% oraz Unidevelopment, gdzie korekta wyników sprzedażowych w dół wyniosła aż 64%.

Przekazania mieszkań w liczbach

Dane dotyczące wyników sprzedaży są bardzo optymistyczne, jednak zupełnie inaczej wygląda to, gdy spojrzymy na liczby dotyczące przekazywanych mieszkań. W IV kwartale 2023 na rynku pierwotnym oddano ich 6 820, co oznacza wzrost o 25% w skali rok do roku. W całym zeszłym roku deweloperzy przekazali 17 147 lokali. W 2022 było ich 17 220, różnica jest więc nieznaczna.

W zestawieniu dotyczącym oddanych mieszkań uwagę przykuwają dane dotyczące spółek Archicom i Atal. Obie firmy z roku na rok podniosły liczbę oddanych mieszkań o odpowiednio 108% i 57%. Z kolei mocne spadki przekazań widać w wynikach spółek Marvipol Development (-98%), Inpro (-46%) i Dekpol (-39%). Według analiz GUS od stycznia do września 2023 zainicjowano budowę około 80 tysięcy lokali. Jest to wynik gorszy o nieco ponad 14% w porównaniu z zeszłym rokiem. Wszystko wskazuje na to, że rynek będzie nadal borykał się z brakami podażowymi.

ŹRÓDŁA:
strefainwestorow.pl/artykuly/nieruchomosci/20240122/sprzedaz-przekazania-mieszkania-2023

Dodaj komentarz