Aktualności

Rynek wtórny – małe mieszkania nadal drożeją

154wyświetleń

Rządowe programy, które z jednej strony otwierają drogę do własnego mieszkania, z drugiej przekładają się na wzrost cen mieszkań. Drugi kwartał 2023 minął pod znakiem szczególnie wyraźnych podwyżek cen ofertowych kawalerek. Cena za metr kwadratowy lokali o najmniejszym metrażu wzrosła w 14 z 18 miast poddanych analizie przez portal Nieruchomosci-online.pl. Dane te dotyczą mieszkań z rynku wtórnego. Co ważne pokazuje to, że program „Bezpieczny Kredyt 2%” przyniósł na rynek podwyżki zanim jeszcze ruszył w lipcu.

BK2% a ceny kawalerek

Zjawisko o jakim mowa we wstępie jest szczególnie widoczne w segmencie lokali o najmniejszym metrażu. Z pewnością są one najbardziej popularne wśród beneficjentów programu. Pierwsze trzy miesiące 2023 minęły jeszcze pod znakiem stabilizacji stawek. Im bliżej lipca tym podwyżki rejestrowane były częściej oraz były coraz większe. W większości miast wojewódzkich objętych raportem cena za metr kwadratowy kawalerki skoczyła w skali kwartał do kwartału o 3% do 5%. W Katowicach skok sięgnął 9% a w Gorzowie Wielkopolskim 7% kw/kw. W stolicy gdzie ceny wzrosły o 5 procent, dziś za metr kwadratowy mieszkania o najmniejszym metrażu trzeba zapłacić niemal 16 tysięcy złotych. Tylko w dwóch miejscach małe mieszkania w skali kwartał do kwartału stały się tańsze. Korektę w dół zaobserwowano w Toruniu (- 1,8%) i Bydgoszczy (- 1,5%). W porównaniu z pierwszym kwartałem bieżącego roku ceny nie zmieniły się w Rzeszowie i Zielonej Górze.

Podwyżki cen były widoczne również w sektorze większych lokali obejmujących dwa i trzy pokoje. Ich wartość oscylowała między 1% a 5%. Lokale o większym metrażu dużo częściej jednak uznały swoją cenę w perspektywie kwartał do kwartału. Z tym zjawiskiem mamy do czynienia w Łodzi, Poznaniu i Szczecinie, jeśli chodzi o mieszkania dwupokojowe i Bydgoszczy, Gorzowie Wlkp., Szczecinie i Toruniu w przypadku większych metraży. Segment większym mieszkań zarejestrował też korekty w dół w Białymstoku, Lublinie, Opolu i Zielonej Górze o około 2%.

Wzrost popytu a co za tym idzie skoki stawek, najmniej dotknęły mieszkań czteropokojowych. To właśnie w tym sektorze analitycy zauważyli najwięcej spadków ceny ofertowej z kwartału na kwartał. Sytuacja taka zaistniała w Gdańsku, Łodzi, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Wartości obniżek oscylowały między 1% a 4%.

Analitycy zauważają, że cena lokalu uzależniona jest też od standardu sprzedawanego mieszkania. W drugim kwartale 2023 różnica w cenie za metr kwadratowy między mieszkaniem w stanie dobrym a do remontu wynosiła od średnio 1300 do 2000 zł. W Gdańsku za lokal mieszkalny w stanie bardzo dobrym trzeba było zapłacić 13,5 tys. zł/mkw., a do remontu 10,8 tys. zł/mkw.

W zależności od rynku lokalnego różni się też odsetek, jaki w całej puli mieszkań stanowią lokale w stanie bardzo dobrym, w wysokim standardzie i do remontu. Tych ostatnich jest najwięcej w Łodzi (22%), w Warszawie zaś znajdziemy sporo mieszka w stanie dobrym. Stanowią niemal 30% całej oferty, w Gdańsku stan bardzo dobry to 45% całości mieszkań dostępnych na rynku na sprzedaż.

ŹRÓDŁA:
www.nieruchomosci-online.pl/porady/ceny-mieszkan-w-ii-kw-2023-rosna-ceny-mniejszych-mieszkan-z-rynku-wtornego-26115.html

Dodaj komentarz