kartka z wykresami, na której stoją stosy monet i model domu
Aktualności

Jak pośrednicy oceniają sytuację w mieszkaniówce?

493wyświetleń

W ostatnim czasie dużo działo się na rynku nieruchomości. Duży popyt zamroziła na chwilę pandemia, jednak w miarę upływu czasu sytuacja wróciła do normy i zaczęła bić kolejne rekordy. Jak pośrednicy nieruchomości oceniają sytuację na rynku nieruchomości?

Sytuacja jest dynamiczna

Od 2020 roku szereg branż żyje w cieniu sytuacji pandemicznej. Wielokrotnie pojawiało się mnóstwo spekulacji, jak okresy zahamowania gospodarki, ograniczenie dostępu do poszczególnych usług i większe trudności w handlu międzynarodowym wpłyną na poszczególne sektory życia i biznesu. Jeszcze przed pandemią rynek nieruchomości odnotowywał rekordy. W szczególności w dużych miastach, które mogły poszczycić się powstawaniem nowych nieruchomości. Jednak nadejście pandemii i nagły paraliż gospodarki przystopowały także działania podjęte w sektorze budowlanym. Wynika to z faktu, iż poczucie stabilności osób zainteresowanym kupnem nieruchomości, deweloperów i sektora bankowego zostało zachwiane, bowiem sporą część prywatnego kapitału inwestowanego w rynek nieruchomości stanowiły kredyty hipoteczne. Jednak rok 2020 już minął. Czy sytuacja na rynku nieruchomości uległa zmianie?

Jak pośrednicy oceniają sytuację na rynku nieruchomości?

Przed pandemią na rynku nieruchomości widoczny był podział na dwie grupy: miasta, w których rynek nieruchomości notował bardzo dobre wyniki oraz te, w których zainteresowanie nowymi inwestycjami było znikome. Jest to obraz uogólniony, a taki podział jest naturalny i niezależny od niedawnych trudności gospodarczych. W celu rzetelnej oceny najlepiej zasięgnąć informacji u źródła, czyli osób aktywnie działający w sektorze nieruchomości, czyli pośrednicy.

Ocena bieżącej sytuacji i przyszłe prognozy pośredników są coraz bardziej pozytywne. Pośrednicy stwierdzają, iż oswojenie się osób prywatnych i inwestorów z sytuacją pandemiczną miało istotny wpływ na zmiany. Ważny jest także fakt, że wiele sektorów w przemyśle zdążyło już zaadaptować się do nowych, niezależnie czy chwilowych, czy wprowadzonych na stałe, form działania. Pozwoliło to na wznowienie licznych działań i przywróciło poczucie stabilności, a także w niektórych przypadkach było elementem motywującym do dalszego rozwoju i dostosowania się do nowych realiów.

Jakiego typu nieruchomości cieszą się największym zainteresowaniem?

W sektorze nieruchomości mieszkalnych nie ma wyraźnej różnicy pomiędzy wzrostem zainteresowania na konkretny typ obiektu mieszkalnego. Największą popularnością jak zwykle cieszą się przede wszystkim kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Jedynie domy jednorodzinne odnotowały nieco większy wzrost zainteresowania. Dotyczy to zarówno kupna, jak i wynajmu. W tym drugim przypadku należy uwzględnić, iż domy rodzinne rzadko są obiektami, które ktoś wynajmuje, częściej pod najem wystawione są domy szeregowe. Pośrednicy bardzo pozytywnie podchodzą także do sytuacji na rynku gruntów budowlanych. Działki obecnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem klientów. Inaczej natomiast sytuacja wygląda w przypadku obiektów komercyjnych. W tym sektorze pośrednicy mają dość sceptyczne podejście do zmian, które mogłyby wpłynąć na większe zainteresowanie tego rodzaju obiektami. Dotyczy to przede wszystkim biur i przestrzeni użytkowo – handlowych, szczególnie o dużym metrażu.

ŹRÓDŁA:
www.nieruchomosci-online.pl/porady/badanie-nastrojow-posrednikow-ii-kwartal-2021-na-plus-ale-co-dalej-16284.html

Dodaj komentarz