AktualnościKredyty hipoteczneWszystko o kredytach

Banki notują kolejne rekordy w kredytach hipotecznych

1.19Kwyświetleń

Liczba udzielanych kredytów hipotecznych rośnie. W lipcu liczba hipotek sprzedanych przez banki była o 31 procent większa niż w tym samym czasie w roku ubiegłym.

Większy popyt na pożyczki hipoteczne to głównie efekt niskich kosztów kredytowych. Oprócz tego rosną także kwoty pożyczek.

Coraz więcej osób decyduje się na kredyt hipoteczny

Jak wynika z informacji Biura Informacji Kredytowej, w lipcu bieżącego roku udzielono 24,6 tysięcy kredytów hipotecznych. W porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym stanowi to wzrost o 31 procent. Łączna kwota kredytów hipotecznych wyniosła natomiast 8,1mld złotych.

Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej, rekordowy pod względem udzielonych kredytów hipotecznych może być nie tylko lipiec, ale cały rok. Liczba sprzedanych kredytów hipotecznych może zwiększyć się o 30 procent. Warto przypomnieć, że to w dużej mierze rezultat spowolnienia na rynku nieruchomości w roku 2020. Pierwsza połowa ubiegłego roku to czas, kiedy większość banków podwyższyła wymagania dla potencjalnych kredytobiorców. Zaostrzenie polityki kredytowej spowodowało zmniejszenie liczby wydawanych pozytywnych decyzji pożyczkowych. Z zaciągania kredytów hipotecznych rezygnowali również sami konsumenci, ze względu na niestabilną sytuację na rynku pracy i obawę przed utratą źródeł dochodów. W efekcie niektóre osoby, które zamierzały zakupić swoje pierwsze mieszkanie lub zamienić nieruchomość na większy metraż, odkładały decyzję zakupową nawet o kilka miesięcy.

Duży tegoroczny wzrost liczby udzielanych kredytów to zatem m.in. efekt zniesienia ograniczeń w udzielaniu kredytów przez banki, a także ustabilizowania sytuacji gospodarczej.

Zmiany stóp procentowych wpłyną na raty kredytów

Inna przyczyna rekordowej liczby przyznanych kredytów to utrzymywanie stóp procentowych na niskim poziomie. Tanie kredyty przy jednoczesnym niskim oprocentowaniu lokat i kont oszczędnościowych, a także wzrost inflacji powodują, że coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania jako lokaty kapitału. Dotyczy to zarówno nabywania nieruchomości w celach mieszkaniowych, jak i inwestycyjnych.

Mieszkania drożeją, a wynagrodzenia rosną

Rekordowa kwota, na jaką banki udzieliły kredytów w lipcu, to z kolei efekt rosnących cen nieruchomości. Drożejące materiały budowlane, koszty pracy czy działek budowlanych powodują, że coraz więcej płacić należy za metr kwadratowy mieszkania.

Jednocześnie rosną wynagrodzenia. Średnie uposażenie wzrosło o 10 procent w stosunku do roku ubiegłego. To z kolei powoduje zwiększenie zdolności kredytowej nabywców i jednocześnie zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego, na który się decydują.

Duża liczba udzielanych kredytów może jednak zmniejszyć się wraz ze wzrostem stóp procentowych, które zwiększą koszt pożyczek. Jak szacują eksperci, w najbliższych miesiącach rata wzrosnąć o kilkanaście złotych. W ciągu trzech lat raty zwiększyć mogą się natomiast o 15 lub 20 procent. Warto wziąć pod uwagę przy zaciąganiu kredytów hipotecznych ze zmienną stopą procentową, które stanowią większość pożyczek w Polsce.

 

ŹRÓDŁA:
media.bik.pl/informacje-prasowe/689020/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2021-08-23

Dodaj komentarz