widok z powietrza na osiedle domów jednorodzinnych
Aktualności

Spada podaż działek, a popyt wciąż wysoki

411wyświetleń

Zainteresowanie zakupem działek budowlanych od kilkunastu miesięcy utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Osoby, które rozważają zakup gruntu, nie powinny zwlekać, ponieważ dostępnych ofert jest coraz mniej, a za spadkiem podaży idzie wzrost cen za metr kwadratowy.

Drugi kwartał 2021 roku, względem pierwszego kwartału, przyniósł wzrost cen ofertowych działek budowlanych. Co ciekawe w ostatnich miesiącach więcej kupujących poszukiwało ofert sprzedaży działek budowlanych niż mieszkań. Pomimo iż obecnie wzrost cen gruntów nieco wyhamował, należy spodziewać się ponownego ich wzrostu, ponieważ ofert na rynku jest coraz mniej, a zainteresowanie nimi jest bardzo duże. Z raportu przedstawionego przez portal Nieruchomosci-online.pl wynika, że w II kwartale br. w województwie podlaskim, pomorskim, śląskim i zachodniopomorskim liczba ofert działek budowlanych zmniejszyła się o ponad 20 proc. Jedynie w województwa podkarpackim liczba ofert wzrosła o 4 proc. Mniejsza liczba ofert na rynku powoduje, że ceny rosną. W niektórych gminach różnica cen ofertowych pomiędzy I a II kwartałem 2021 r. wynosi nawet kilkadziesiąt procent.

Odkąd upowszechnił się model pracy zdalnej bądź hybrydowej i pracownicy nie mają potrzeby codziennego pojawiania się w biurze zlokalizowanym w centrum miasta, popularnością cieszą się nie tylko działki w pobliżu większych miast, ale także te położone bardziej na peryferiach. Lokalizacja jest oczywiście jednym z kluczowych czynników mających wpływ na cenę gruntu. Zarówno w I jak i II kwartale br. najwyższe ceny działek notowano w województwie mazowieckim, pomorskim i śląskim. Na Mazowszu najbardziej wzrosły ceny działek zlokalizowanych w Podkowie Leśnej – z 530 zł za mkw. do 630 zł za mkw., co oznacza blisko 20-procentową podwyżkę. Duże wzrosty cen odnotowano także w Markach i Piastowie. W samej stolicy wzrost cen wyniósł niecałe 20 zł na metrze kwadratowym – z 658 zł do 684 zł. Z kolei w Zielonce i Wołominie ceny działek spadły o kilkadziesiąt złotych. W województwie pomorskim najdroższe działki są w Krynicy Morskiej (584 zł/mkw.), Gdańsku, gdzie wzrost cen wyniósł 15 proc., osiągając poziom 495 zł/mkw., we Władysławowie i Redzie. Z kolei na Śląsku najdroższą lokalizacją jest Szczyrk z cenami na poziomie 547 zł/mkw.

W regionach turystycznych średnie ceny ofertowe działek budowlanych również odnotowały duże wzrosty. Najtaniej jest w województwie podkarpackim i kujawsko-pomorskim, gdzie można znaleźć grunty w cenie 62-70 zł za mkw. Z kolei najdroższym regionem turystycznym, oprócz Pomorza, jest Małopolska, a w szczególności Podhale. Ceny działek w Zakopanem w porównaniu z pierwszym kwartałem br. wzrosły o ponad 60 zł i wynoszą ok. 660 zł/mkw., nieco taniej jest w Poroninie, gdzie za metr kwadratowy gruntu trzeba zapłacić 469 zł. Spadek cen odnotowano natomiast w Kościelisku – z 485 zł do 393 zł za mkw. Na Warmii i Mazurach średnia cena ofertowa działki wynosi 85 zł/mkw., co oznacza wzrost o ok. 13 zł względem poprzedniego kwartału. Najdroższe są obecnie okolice Rynu i Olsztyna, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić odpowiednio 360 i 327 zł. W takich miejscowościach jak Ruciane-Nida, Mikołajki czy Węgorzewo można znaleźć działki w przedziale cenowym między 80 a 130 zł za mkw.

 

ŹRÓDŁA:
www.nieruchomosci-online.pl/porady/dzialek-coraz-mniej-ceny-wciaz-wysokie-16416.html

Dodaj komentarz