DofinansowaniaProgramy lokalne i gminneProgramy rządowe

Jak działają TBS-y

1.69Kwyświetleń

Mieszkania budowane przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego udostępniane są lokatorom w formie najmu długoterminowego. Taki typu umowy traktowany jako alternatywa dla osób, które nie chcą wynajmować lokali od osób prywatnych, a jednocześnie nie posiadają środków na zakup własnych czterech kątów.

Czym są TBS-y?

TBS to budownictwo społeczno-czynszowe. Oznacza to, że możliwość korzystania z nieruchomości nie wymaga jego wykup, a polega na najmie długoterminowym. Jednocześnie ten typ wynajmu nie wymaga płacenia czynszu do osoby prywatnych, a jedynie uiszczania opłat eksploatacyjnych do podmiotu zarządzającego nieruchomościami, Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Konieczna jest również wpłata opłaty partycypacyjnej.

Ile kosztuje wynajem mieszkania w TBSie?

Wysokość comiesięcznych opłat jest przeważnie niższa niż w przypadku mieszkań dostępnych na komercyjnym rynku najmu. W wielu przypadkach jest także mniejsza niż comiesięczny koszt kredytu hipotecznego.

Czynsz w TBS-ach jest także stabilniejszy i z góry ustalona przepisami, zgodnie z artykułem 28 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Jego podstawą jest wysokość wartości odtworzeniowej lokalu.

Czynsz to przede wszystkim opłata eksploatacyjna, opłaty administracyjne, koszty utrzymania i fundusz remontowy.

Współpraca TBS z Krajowym Funduszem Mieszkaniowym umożliwia Towarzystwu uzyskiwanie korzystniejszych kredytów na realizacje inwestycji. W efekcie lokator mieszkania w budynku TBS musi wpłacić jedynie od 15 do 30 procent wartości mieszkania, tzw. opłaty partycypacyjnej.

W zależności od Towarzystwa Budownictwa Społecznego liczyć trzeba się także z dodatkowymi kosztami, np. kaucją w wysokości jednego, trzech, a czasem dwunastu czynszów. Wniesione opłaty, takie jak kaucja oraz opłata partycypacyjna, zwracane są jednak wraz z wyprowadzką z mieszkania.

Kto może skorzystać z oferty TBS-sów?

Oferty TBS-ów przeznaczone są dla osób, które posiadają stałe zatrudnienie i źródło dochodu, a jednocześnie nie mają zdolności kredytowej lub nie chcą wiązać się z bankiem umową pożyczkową. W przypadku TBS-ów nie jest wymagany wkład własny, a jedynie zwrotna opłata partycypacyjna.

Aby skorzystać z oferty TBS, spełnić należy jednak kilka warunków. Przede wszystkim konieczne jest stałe mieszkanie na terenie gminy, w której znajduje się budynek TBS. Dodatkowo w obrębie tej samej gminy trzeba być także zatrudnionym. Istnieje również kryterium dochodowe, zależne od średniego wynagrodzenia w województwie, w którym znajduje się konkretna nieruchomość. Osoba zainteresowana wynajmem w TBS nie może posiadać również prawa własności do żadnego lokalu.

Czy wykup TBS jest możliwy? Ile kosztuje?

Dotychczas niejasne były zasady dotyczące dojścia do własności mieszkań w TBS. Możliwość wykupu w dużej mierze uzależnione było od decyzji poszczególnych towarzystw. W 2022 roku zmienić mają się warunku wykupu mieszkań budownictwa społeczno-czynszowego. W efekcie, po spełnieniu kilku warunków i wpłacie dodatkowych środków, możliwe ma być uzyskanie przez lokatorów prawa własności do zajmowanych nieruchomości.

ŹRÓDŁA:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19951330654

1 Comment

  1. Autor zapomniał dodać, że wynajmujący spłaca również kredyt zaciągnięty przez TBS więc miesięczne opłaty są raczej wysokie. Ten wariant wybierają nie tylko osoby, które nie mają zdolności kredytowej lecz także ci, których spokojnie stać na kredyt ale zwyczajnie nie chcą wiązać się z bankiem na większą część życia.

Dodaj komentarz