DofinansowaniaProgramy lokalne i gminne

Mieszkanie bez kredytu w programie “Mieszkania lokatorskie”

9wyświetleń

Dzięki programowi “Mieszkanie lokatorskie” można zostać właścicielem lokalu bez konieczności zaciągania kredytu hipotecznego. Mieszkanie buduje spółdzielnia, która na ten cel może otrzymać tanie finansowanie z BGK. Lokator spłaca lokal w czynszu, po czym staje się jego właścicielem.

Kredytu mieszkaniowe wciąż są drogie i trudnodostępne. Wysokie stopy procentowe wpływają negatywnie nie tylko na koszt kredytu, ale również na zdolność kredytową. Z tego powodu, osoby o niższych dochodach nie są w stanie uzyskać z banku odpowiedniej kwoty kredytu, nawet posiadając środki na wkład własny.

Droga do mieszkania bez kredytu

Rządowy program wparcia dla kredytobiorców umożliwiający zaciągnięcie kredytu z dopłatami funkcjonował zaledwie przez pół roku. Mimo obietnic szybkiego uruchomienia jego następcy prace nad nowym programem trwają już prawie półtora roku i nadal brak konkretów.

Osoby, które marzą o swoim własnym mieszkaniu, nie muszą jednak czekać na obniżki stóp procentowych, czy pomoc państwa w uzyskaniu kredytu hipotecznego na specjalnych warunkach. Spółdzielnie mieszkaniowe przy wykorzystaniu preferencyjnego finansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego oferują mieszkania w ramach programu Mieszkania Lokatorskie.

Rozwiązanie jest znane od lat, a dzięki nowym procedurom umożliwia uzyskanie lokalu bez konieczności zaciągania kredytu. Mieszkania budowane w ramach programu są tańsze od deweloperskich i bardziej dostępne. To spółdzielnia mieszkaniowa zaciąga kredyt na budowę mieszkań, a lokator spłaca je w ramach czynszu. Nie jest weryfikowana jego zdolność kredytowa oraz historia w BIK lub KRD. Nie ma znaczenie również wiek lokatora. Dojście do pełnej własności lokalu jest realizowane na przejrzystych zasadach.

Jak zdobyć klucze do własnego mieszkania w spółdzielni?

Pierwszym krokiem jest zapisanie się na listę zainteresowanych lub zapoznanie się z warunkami uczestnictwa w planowanej już inwestycji. Można to zrobić przez internet korzystając ze strony mieszkanialokatorskie.pl.

Po wybraniu interesującego nas mieszkania musimy dokonać jego rezerwacji, wpłacając opłatę rezerwacyjną w wysokości 3-5 tys. złotych. Po kilku miesiącach zawieramy umowę o budowę i wpłacamy wkład własny w wysokości 10-28 proc. wartości mieszkania.

Spółdzielnia mieszkaniowa po zebraniu chętnych i uzyskaniu finansowania realizuję budowę mieszkań – trwa to zazwyczaj 2 lata. Przy odbiorze kluczy należy wpłacić kaucję w wysokości 3-miesięcznych opłat, na które składa się spłata raty kredytu zaciągniętego przez spółdzielnie oraz opłaty eksploatacyjne.

Co miesiąc, przez okres maksymalnie 30 lat w ramach czynszu spłacamy ratę kredytu, który służył do finansowania budowy. Po 10 latach otrzymujemy możliwość wcześniejszego wykupienia mieszkania na własność. Jeśli inwestycja uzyskała grant z Funduszu Dopłat, następuje spłata około 30 proc. wartości mieszkania. W takim przypadku wykup mieszkania można zrealizować po 15 latach.

Terminy i kwoty mogą się różnić, więc przed zawarciem umowy ze spółdzielnią należy dokładnie sprawdzić zasady obowiązujące w przypadku danej inwestycji.

ŹRÓDŁA:
mieszkanialokatorskie.pl

Dodaj komentarz