Wszystko o kredytach

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

940wyświetleń

To oczywiste. Każdy, kto kiedykolwiek myślał poważnie o wzięciu większego kredytu, powinien przede wszystkim zadbać o swoją zdolność kredytową. Jest to absolutna podstawa do tego, aby otrzymać pozytywną odpowiedź od banku. Im wyższy kredyt Cię interesuje, tym bardziej będziesz musiał się postarać, aby wykazać, że będziesz w stanie go spłacać. W jaki sposób poprawić swoją zdolność kredytową?

Czym jest zdolność kredytowa?

Określa ona prawdopodobieństwo spłacenia kredytu bez problemów i opóźnień. Jest to kluczowe kryterium oceny dla banku w procesie przyznawania kredytu wnioskującym. Jeżeli Twoja zdolność kredytowa jest dobra, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że starając się o pożyczkę, uzyskasz pozytywną odpowiedź.

Zdolność kredytowa – co na nią wpływa?

  • Do obliczenia Twojej zdolności kredytowej pracownik banku będzie potrzebował kilku informacji o Tobie. Przede wszystkim będzie to:
  • miesięczne dochody (najlepiej, aby były jak najwyższe),
  • miesięczne koszty (łącznie z innymi zobowiązaniami),
  • rodzaj umowy (najbardziej pożądane są umowy o pracę na czas nieokreślony),
  • staż pracy (im dłuższy, tym lepszy),
  • historia kredytowa.

Jednak z pewnością zapyta Cię również o wiek, zawód czy zajmowane stanowisko. Spodziewaj się również pytań o stan cywilny (małżeństwom łatwiej jest uzyskać kredyt) i o to, ile osób jest na Twoim utrzymaniu (najlepiej, aby było ich jak najmniej). Jeżeli natomiast starasz się o kredyt hipoteczny, bardzo ważny będzie Twój status mieszkaniowy. Twoja nieruchomość będzie bowiem stanowiła główne zabezpieczenie dla banku, na wypadek gdybyś Ty nie był w stanie spłacać długu.

Historia kredytowa a zdolność kredytowa

Aby otrzymać kredyt, musisz okazać się wiarygodny jako dłużnik. Żaden bank nie przydzieli pożyczki osobie, która nie spłacała poprzednich zobowiązań albo spłacała je nieregularnie. Instytucje finansowe nie chcą mieć problemów ani odnotowywać strat. To, abyś pokazał się jako godny zaufania kredytobiorca, jest zatem bardzo ważne. Pamiętaj o tym, że Twoja historia kredytowa powinna być nieskalana, aby w ogóle był sens składać wniosek kredytowy. Nawet złotówka zadłużenia, która zostanie odnotowana w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej) może stanowić problem i przekreślić Twoje starania o kredyt. Jeżeli jednak nigdy wcześniej nie brałeś na siebie żadnego zobowiązania, bank nie będzie w stanie wywnioskować, na ile regularnie będziesz spłacał kredyt. To również może utrudnić sprawę. Warto zatem, przed staraniami o kredyt, wziąć niedrogi sprzęt na raty i regularnie je spłacać. Taki zabieg może pomóc w zbudowaniu pozytywnej historii kredytowej.

Jak jeszcze można poprawić swoją zdolność kredytową?

Wysoki wkład własny, szczególnie przy kredycie hipotecznym, ma duże znaczenie. Jeżeli kwota, jaką dysponujesz, wynosi minimum 30% wartości nieruchomości, możesz starać się negocjować warunki kredytu z bankiem. Wysoki wkład własny podnosi wiarygodność, dlatego instytucje finansowe będą bardziej skłonne do udzielenia pożyczki kredytobiorcy posiadającemu swoje oszczędności niż takiemu, który nie ma nic (nawet, jeżeli wszystkie inne czynniki wpływające na zdolność kredytową będą takie same).

Najlepszym sposobem na poprawienie swojej zdolności kredytowej jest regularna spłata wszystkich zobowiązań i stabilna sytuacja finansowa. Umowa o pracę na czas nieokreślony, długi staż w porządnej, dobrze rokującej firmie, własnościowe mieszkanie i ładna historia kredytowa bardzo dobrze rokują przy staraniach o kredyt, szczególnie hipoteczny.

Źródła:
https://www.bik.pl/poradnik-bik/czym-jest-zdolnosc-kredytowa
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-w-jaki-sposob-banki-ustalaja-zdolnosc-kredytowa

Dodaj komentarz