Widok na aleję na nowym osiedlu bloków mieszkalnych
Aktualności

Zagraniczne fundusze planują ekspansję na naszym rynku mieszkaniowym

526wyświetleń

Polski rynek nieruchomości w ciągu ostatnich lat notuje coraz większą aktywność zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Rośnie liczba i wartość transakcji realizowanych przez inwestorów instytucjonalnych, którzy w pierwszym półroczu 2021 nabyli mieszkania odpowiadające minimum jednej piątej transakcji nowymi lokalami na 7 największych polskich rynkach. Eksperci z Heritage Real Estate w najnowszym raporcie przewidują, że do 2025 r. inwestorzy instytucjonalni wykupią tyle mieszkań, ile wszyscy deweloperzy w kraju są w stanie wybudować w ciągu 6 miesięcy.

Po transformacji ustrojowej przez wiele lat polski rynek nieruchomości nie był szczególnie interesujący dla inwestorów instytucjonalnych. Polacy mają tendencję do tego, aby kupować mieszkania na własność, rynek najmu był mało rozwinięty i w większość opanowany przez prywatnych właścicieli mieszkań. Pierwsze pakietowy zakupy mieszkań przez inwestorów zagranicznych zaczęły następować ok. 15 lat temu, ale nie były to częste przypadki. Sytuacja zaczęła się zmienić w 2019 roku i od tego czasu zaobserwować można znacznie większą aktywność zagranicznych funduszy inwestycyjnych na krajowym rynku nieruchomości.

Rynek PRS, czyli z języka angielskiego „Private Rented Sector”, tworzą fundusze inwestycyjne, spółki specjalnego przeznaczenia, czy private equity. Podmioty te skupują zwykle już gotowe lub znajdujące się na zaawansowanych etapie realizacji osiedla i przeznaczają mieszkania na wynajem. Co ciekawe dane z rynku wskazują, że pandemia COVID-19 nasiliła to zjawisko i ostatnie 2 lata odznaczają się wzrostem wartości tego typu transakcji i jeszcze większym zainteresowaniem ze strony zagranicznych funduszy inwestowaniem na polskim rynku. Szacuje się, że w 2020 r. wartość inwestycji w branży PRS wyniosła ok. 1,2 mld złotych, a już w pierwszej połowie 2021 r. ponad dwukrotnie przekroczyła tę kwotę, osiągając poziom ok. 2,6 mld złotych. Transakcje obejmują przejęcia firm deweloperskich, jak również tzw. pakietowe zakupy mieszkań.

Jeśli chodzi o pakietowe zakupy mieszkań lub osiedli będących w trakcje budowy, najaktywniejsze działania w tym obszarze prowadzi na naszym rynku szwedzka firma Heimstaden Bostad. Pochodząca z Malmo spółka jest właścicielem 114 000 lokali mieszkalnych, których wartość wynosi ok. 80,5 mld złotych. W ostatnim czasie operator nabył 647 mieszkań od firmy Marvipol, 2 496 od firmy Budimex oraz 640 od Eiffage. Transakcje opiewały kolejno na 380,9 mln zł, 1,4 mld zł oraz 65 mln euro i zostały zrealizowane w pierwszej połowie 2021 roku.

Ogłoszone przez fundusze inwestycyjne plany na kolejne lata wskazują, że rynek PRS będzie się nadal dynamicznie rozwijał. W 2020 r. szacowano, że ok. 3 800 mieszkań podlega najmowi instytucjonalnemu, a do 2025 r. będzie to ok. 37 100 mieszkań. Obecnie eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych 4 lat rynek PRS obejmie co najmniej 50 000 lokali mieszkalnych. Biorąc pod uwagę, że to o ponad 30 proc. więcej niż przewidywano jeszcze w ubiegłym roku, można się spodziewać, że do 2025 rynek ten stanie się jeszcze większy, obejmując 70-80 tysięcy mieszkań.

ŹRÓDŁA:
heritagere.pl/raport-wplyw-inwestycji-instytucjonalnych-na-rynek-mieszkaniowy/

Dodaj komentarz