AktualnościDofinansowaniaProgramy rządowe

PKO BP zbadało, jak wygląda struktura popytu z “Bezpiecznego Kredytu”

388wyświetleń

Kredytobiorcy korzystający z programu Bezpieczny Kredyt 2% najczęściej kupują mieszania na rynku wtórnym. Jeśli finansujemy nim dom, to najczęściej zakup, a w mniejszym stopniu budowę. Jaki jest profil kredytobiorców korzystających z nowego rządowego programu?

Eksperci PKO BP przeanalizowali kto i na jakie nieruchomości najczęściej bierze kredyt w ramach rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Analizie zostało poddanych blisko 22 tys. wniosków złożonych w oddziałach PKO BP przez 2,5 miesiąca od uruchomienia programu.

Pierwszą nieruchomością najczęściej jest mieszkanie

Mogąc skorzystać w preferencyjnego kredytu, częściej wybieramy mieszkania niż domy. W porównaniu do kredytu hipotecznego w standardowej ofercie odsetek ten jest wyższy o 17 p.p. i wynosi 79 proc. Z wcześniejszych analiz przygotowanych przez bank PKO BP wynika, że może być to spowodowane preferencjami młodych osób, które na pierwszą nieruchomość częściej wybierają mieszkanie. A dopiero kolejną nieruchomością, kupowaną lub budowaną w starszym wieku jest dom.

Innym powodem może być lepsza dostępność cenowa mieszkań. Trzeba pamiętać, że w programie Bezpieczny Kredyt 2% obowiązuje zarówno limit kredytu, jak i limit maksymalnej ceny nieruchomości z uwzględnieniem wkładu własnego wnoszonego przez kredytobiorców.

Mieszkania całkowicie zdominowały duże miasta. 99 proc. wniosków składanych w największych miastach dotyczy mieszkań, w przypadku obszarów wiejskich zaledwie 36 proc.

Wybieramy tańsze i mniejsze mieszkania

Zdecydowanie większą popularnością cieszą się mieszkania z rynku wtórnego. 54 proc. wniosków dotyczyło nieruchomości z drugiej ręki. To jednak o 9 p.p. mniej niż w przypadku standardowej oferty. Jeśli decydujemy się na zakup na rynku pierwotnym, to często kupujemy mieszkania w budowie. 63 proc. wszystkich nieruchomości z rynku pierwotnego zostanie oddana do użytku po 2023 roku.

Aby zmieścić się w obowiązujących w programie limitach, decydujemy się na nieco mniejsze, a przez to tańsze mieszkania. Tendencja ta jest najbardziej widoczna na rynku wtórnym w Warszawie i Krakowie oraz na rynku pierwotnym w Warszawie. Cena nieruchomości finansowanej Bezpiecznym Kredytem 2% nie może przekroczyć 700 tys. zł dla singla i 800 tys. zł w przypadku zakupu przez rodzinę lub osobę wychowującą dziecko.

Bezpieczny Kredyt 2% nie cieszy się dużą popularnością w lokalizacjach, gdzie najczęściej kupujemy inwestycyjnie. Są to m.in. miejscowości nadmorskie. Małe zainteresowanie jest również tam, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna oraz w powiatach z mniejszą liczbą potencjalnych beneficjentów.

Analizując sytuację w sześciu największych polskich miastach analitycy PKO BP zwracają uwagę, że najmniejsze zainteresowanie preferencyjnym kredytem w porównaniu do kredytu na standardowych warunkach jest w Warszawie, a największe w Poznaniu. Chętnie z programu korzystają za to mieszkańcy małych i średnich miast w centralnej i zachodniej części kraju, czyli tam, gdzie powstaje dużo nowych inwestycji w zabudowie wielorodzinnej.

Zgodnie z założeniem programu dzięki Bezpiecznemu Kredytowi 2% wzrósł popyt na kredyty hipoteczne, a tym samym została ułatwiona droga do własnego mieszkania, w przypadku mieszkańców najmniejszych miejscowości.

ŹRÓDŁA:
centrumanaliz.pkobp.pl/nieruchomosci/puls-nieruchomosci-bezpieczny-kredyt-2-spojrzmy-na-dane

Dodaj komentarz