AktualnościInwestowanie w nieruchomości

Na rynek wynajmu mieszkań powróciły wzrosty

387wyświetleń

Pierwsze miesiące bieżącego roku charakteryzowały spadki na rynku najmu, jednak, jak wynika z raportu opracowanego przez Expandera i Rentier.io, w kwietniu sytuacja uległa poprawie. W 10 polskich miastach stawki czynszów poszły w górę w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami, a w stosunku do kwietnia 2022 roku wzrost wyniósł ok. 8,8 procent.

Analiza przedstawiona przez Rentier.io oraz Expander dotyczy ogłoszeń najmu oraz ogłoszeń sprzedaży mieszkań publikowanych w Internecie w okresie między 1 a 30 kwietnia 2023 roku. Autorzy raportu wzięli pod uwagę 15 809 ogłoszeń dotyczących najmu nieruchomości i 34 459 ogłoszeń o sprzedaży. Zgodnie z wyliczeniami, po niezbyt korzystnych dwóch miesiącach, na rynku najmu widać odbicie.

W kwietniu stawki najmu obniżyły się w 5 analizowanych miastach, a w 10 wzrosły w porównaniu z marcem bieżącego roku. Jedynie w Poznaniu nie odnotowano zmiany ceny mieszkań na wynajem. Porównanie stawek czynszów rok do roku pokazuje, że mieszkania podrożały średnio o 8,8 procent. W marcu liczba dostępnych ofert najmu była nieco wyższa niż w kwietniu, ale wciąż na rynku jest dostępnych tyle mieszkań, że znalezienie odpowiedniej nieruchomości nie powinien stanowić problemu. Eksperci spodziewają się, że kolejne miesiące przyniosą spadek zainteresowania mieszkaniami do wynajęcia w związku z uruchomieniem programu „Bezpieczny kredyt 2 procent”, w którym rata w wielu miastach będzie niższa niż stawki najmu.

Ostatni rok przyniósł wzrost wysokości czynszów ze względu na sytuację geopolityczną. Wybuch wojny w Ukrainie spowodował napływ do Polski dużej liczby uchodźców w bardzo krótkim czasie. Liczba dostępnych mieszkań na wynajem była mniejsza niż zapotrzebowanie na lokale, co spowodowało gwałtowny wzrost cen najmu. Czynsze najbardziej wzrosły w Rzeszowie (o 18 proc.), w Warszawie (16 proc.) oraz w Krakowie (13 proc.). Pod koniec ubiegłego roku nastąpiła jednak stabilizacja cen, związana z pojawieniem się w ofercie większej liczby nieruchomości i od stycznia średnia zmiana wynosi jedynie 0,1 procent. Od początku roku największe podwyżki w segmencie najmu miały miejsce w Lublinie (na poziomie 5 proc.), natomiast we Wrocławiu odnotowano 6-procentowy spadek cen.

Jak wskazują eksperci w bieżącym roku inwestowanie w mieszkanie na wynajem z miesiąca na miesiąc stawać się może coraz mniej opłacalne. Ceny mieszkań rosną, podczas gdy stawki najmu są raczej stabilne, a to oznacza mniejszą rentowność inwestycji. Obecnie średnia rentowność brutto, czyli bez uwzględniania dodatkowych kosztów, jakie ponieść musi osoba inwestująca w mieszkanie do wynajęcia, wynosi 6,7 proc. i jest nieco niższa niż w styczniu, kiedy wynosiła 7 procent. Najwyższa rentowność jest w Sosnowcu – na poziomie 7,7 proc., a najniższa w Poznaniu – 5,9 procent.

Rynek najmu odczuje również wejście w życie programu „Bezpieczny kredyt 2 procent”, który ma wystartować na początku wakacji. Z raportu wynika, że w 13 spośród 16 analizowanych miast pierwsza rata „Bezpiecznego kredytu” o okresie spłaty 30 lat będzie niższa niż stawki najmu mieszkania, nawet przy założeniu, że kredytobiorca nie będzie miał wkładu własnego.

ŹRÓDŁA:
expander.pl/raport-expandera-i-rentier-io-najem-mieszkan-maj-2023/

Dodaj komentarz