Inwestowanie w nieruchomości, w tym w grunty, to jeden z popularniejszych sposobów ochrony oszczędności przed spadkiem wartości. Pandemia koronawirusa, pomimo że dla wielu segmentów rynku była czasem trudnym, dla sektora nieruchomości okazała się czasem wzmożonego zainteresowania klientów. Czy jednak dzisiaj inwestowanie w ziemię wciąż jest dobrym pomysłem?
Po pandemii wydawało się, że wszystko powoli wraca do normy, jednak wybuch wojny w Ukrainie, wzrost stóp procentowych i idący za nimi spadek zdolności kredytowej, a także wciąż rosnąca inflacja, sprawiły, że w przyszłość patrzymy dość niepewnie. Chociaż początkowo rynek nieruchomości zdawał się opierać tym zawirowaniom, obecnie prognozy nie są już tak optymistyczne.
Karol Bocheński, prezes pierwszego w Polsce serwisu e-commerce oferującego grunty, przyznaje, że zauważalne jest mniejsze zainteresowanie zakupem ziemi. Liczba zapytań o większe działki wciąż jest na stałym poziomie, ale wielu klientów wstrzymuje się z podjęciem ostatecznej decyzji. Mniej jest zapytań dotyczących gruntów o mniejszej powierzchni. Inny ekspert wskazuje, że chociaż początek roku był dla rynku nieruchomości bardzo dobry, latem zaczęło się spowolnienie, które jednak po wakacjach nie minęło i jesień przyniosła znaczący spadek zainteresowania inwestorów. Pogarszającą się sytuację na rynku potwierdza również badanie INPON (Indeks Nastrojów Pośredników w Obrocie Nieruchomościami). Indeks od kilka miesięcy wykazuje tendencję spadkową, a w III kwartale br. wyniósł 47,17 pkt, czyli poniżej granicy optymizmu, która wynosi 50 punktów. Subindeks dotyczący sprzedaży gruntów był w III kw. aż o 4,5 pkt niższy niż w II kwartale i wyniósł jedynie 42,4 pkt. W porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza to spadek o prawie 25 punktów.
Mniejsze zainteresowanie zakupem gruntów dotyczy jednak tylko niektórych kategorii ofert. Największym zainteresowaniem cieszą się działki o dużej powierzchni i atrakcyjnym położeniu, a więc też te najdroższe. Eksperci rynku nieruchomości zgodnie wskazują, że na popularności zyskały na przykład grunty w województwie warmińsko-mazurskim, położone nad jeziorami, w malowniczym otoczeniu. W przypadku takiego gruntu można liczyć na stały wzrost wartości. Klienci poszukujący tego typu nieruchomości są też bardziej zdecydowani i szybciej podejmują decyzję o zakupie.
Lokowanie środków pieniężnych w nieruchomościach, a więc m.in. zakup ziemi, od zawsze było jednym z bezpieczniejszych sposobów inwestowania. Wiele osób, które decydują się obecnie na zakup gruntu, chce dzięki temu ochronić pieniądze przed inflacją. Liczą na to, że ceny gruntów wciąż będę rosnąć. Są też tacy, którzy chcą zabezpieczyć sobie cenę działki, dlatego kupują teraz, a rozpoczęcie na niej budowy odkładają na przyszłość. Eksperci potwierdzają, że jest to dobry pomysł na zabezpieczenie oszczędności. Na przestrzeni lat można zauważyć, że nieruchomości gruntowe rzadko traciły wartość, a nawet jeśli do tego dochodziło, zwykle szybko ją odzyskiwały, a nawet osiągały większe ceny niż przed spadkiem.
ŹRÓDŁA: www.nieruchomosci-online.pl/indeks-nastrojow-posrednikow/