Widok na duże osiedle bloków mieszkalnych
AktualnościInwestowanie w nieruchomości

Rynek nieruchomości stabilizuje się

254wyświetleń

Według danych z raportu Nieruchomości-online.pl w III kwartale na rynku nieruchomości przeważała względna stabilizacja. Porównując kwartał do kwartału, wystąpiły bowiem jedynie niewielkie korekty średnich cen mieszkań w większości nieprzekraczające 2% w górę lub w dół. Choć wyraźnych spadków jeszcze nie widać, to dobrą informacją jest fakt, że ceny coraz częściej utrzymują się na tym samym poziomie.

Kawalerki z największymi wzrostami cen

Dane z III kwartału br. pokazują, że największe wzrosty średnich cen ofertowych mieszkań z rynku wtórnego zanotowano w segmencie kawalerek. W zestawieniu wszystkich miast wojewódzkich w porównaniu do poprzedniego kwartału ceny tego typu mieszkań najbardziej podrożały w Zielonej Górze (o 7,9%), Rzeszowie (o 6,8%) oraz Olsztynie (o 6,7%). Największy spadek średnich cen kawalerek odnotowano w Katowicach (-8,1%). W przypadku większych mieszkań największy wzrost średnich cen względem II kwartału odnotowano w przypadku mieszkań 4-pokojowych w Opolu. Miastem, gdzie mieszkania potaniały najbardziej jest Szczecin. W III kwartale kawalerkę lub mieszkanie 3-pokojowe można tam było kupić o ok..4,1% taniej niż w II kwartale.

Ceny domów stabilizują się, a działki drożeją dalej

Nie tylko ceny mieszkań się stabilizują, podobna sytuacja występuje także w segmencie domów. Wzrost wyższy niż 2% zanotowano jedynie w 5 miastach wojewódzkich. Były to: Szczecin (+2,4%), Gorzów Wielkopolski (+4,1%), Opole (+5,2%) Warszawa (+5,2%) i Kielce (+10,2%). Ważną jest też informacja, że we Wrocławiu, Białymstoku i Bydgoszczy przełamany został trend wzrostu cen. Ceny domów w tych miastach od roku rosły systematycznie i wyraźnie. III kwartał był pierwszym, w którym średnie ceny zaczęły spadać. W przypadku działek sytuacja jest natomiast inna. Dane z raportu pokazują bowiem, że ceny działek rosną nadal. Wzrosty średnich cen działek zanotowano bowiem w aż 9 stolicach wojewódzkich, m.in. w Białymstoku, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Zielonej Górze.

Popyt na nieruchomości wciąż spada

W III kwartale portal Nieruchomości-online.pl zaobserwował spadek zainteresowania nieruchomościami w każdym z wymienionych segmentów. Zainteresowanie mieszkaniami spadło o ok. 15% w porównaniu do II kwartału, a w porównaniu do III kwartału roku 2021 było niższe aż o 36%. W segmencie domów popyt był o ok. 13% niższy w porównaniu kwartał do kwartału, a porównując do III kwartału 2021 r. – o 48%. Popyt wyhamowuje również w przypadku działek. Na portalu Nieruchomości-online.pl zainteresowanie działkami w III kwartale było bowiem niższe o 22% w porównaniu do II kwartału, a porównując rok do roku – o 56%. Obniżony popyt ma związek z ciągle trudną sytuacją na rynku. Potencjalni nabywcy niestety nadal borykają się bowiem z obniżoną zdolnością kredytową związaną z podwyżkami stóp procentowych. W przypadku działek spadek popytu wiąże się natomiast z nadal wysokimi kosztami budowy. Na rynku dominują zatem klienci gotówkowi, którzy nabywają nieruchomości często w celach inwestycyjnych.

ŹRÓDŁA:
www.nieruchomosci-online.pl/porady/raport-za-iii-kwartal-2022-ceny-nieruchomosci-utrwalaja-sie-chociaz-na-wysokim-poziomie-21639.html

Dodaj komentarz