Czarne tło, na nim młotek sędziowski i figurka domu
Aktualności

Rząd chce końca użytkowania wieczystego

203wyświetleń

Idą zmiany. Rząd chce, aby każda firma czy organizacja użytkująca grunty należące do Skarbu Państwa i samorządów mogła je wykupić na preferencyjnych zasadach. Oznacza to koniec użytkowania wieczystego.

Koniec reformy

Minister rozwoju Waldemar Buda ogłosił koniec trwającej od 2019 roku reformy użytkowania wieczystego wprowadzonego w okresie PRL. Pierwszy etap obejmował użytkowanie wieczyste lokali mieszkalnych. Dzięki temu ponad 2 mln Polaków otrzymało nieruchomości na własność. Tym razem mowa jest o zmianach dotyczących gruntów zajmowanych przed przedsiębiorstwa oraz organizacje. Komisja Europejska dała polskiemu rządowi zielone światło do wprowadzenia tych zmian, choć początkowo nie chciała się na nie zgodzić. Reforma ma się zamknąć w 2023 roku, a wnioski będzie można składać już od początku roku.

Zasady roszczeń

Od 2023 roku wszyscy użytkownicy dostaną możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Składane wnioski będą wiążące dla Skarbu Państwa oraz samorządów. Zgodnie z propozycją resortu rozwoju w przypadku gruntów państwowych będzie można dokonać wykupu za 20 dotychczasowych opłat rocznych – w przypadku jednorazowego wykupu – lub w ratach, lecz wnosząc 25 takich opłat. Resort wskazuje jednak, że kwota wykupu nie będzie mogła przekroczyć 60% wartości gruntu. Nie będzie to dotyczyło jednak wszystkich użytkowników wieczystych. Prowadzący działalność turystyczną zapłacą maksymalnie 40% wartości gruntu, a działalność sportową – 20% wartości. Natomiast w przypadku gruntów należących do JST zasady te będą inne – pozostawiono bowiem pewnego rodzaju swobodę w kształtowaniu zasad przekształcania oraz podejmowaniu decyzji. Ustalane będą jedynie warunki brzegowe, tzn. gdy ktoś chce nabyć grunt jednorazowo musi być zaoferowana preferencja. Samorządy powinny stosować preferencje również, gdy wykupiony grunt zostanie przeznaczony na cele mieszkaniowe.

Opinie są podzielone

Z jednej strony eksperci popierają projekt nowelizacji uważając użytkowanie wieczyste za relikt, który należy zmienić. Możliwość wykupu gruntów na własność zmotywuje przedsiębiorców do inwestowania w nieruchomości. Z drugiej zaś strony dostrzegają pewne zagrożenia wiążące się z tymi zmianami, np. możliwość wdrożenia podatku katastralnego przez rząd. Reformę krytykują też samorządowcy. Ich zdaniem rząd spieszy się z kolejnymi zmianami, podczas gdy nie zakończono jeszcze procesu przekształcania gruntów we własność dla nieruchomości mieszkaniowych. Uważają, że zmiany nie będą korzystne dla samorządów. Są jednak i głosy, że to właśnie samorządy najwięcej na tej reformie zarobią. Obecnie w Polsce jest niemal 406 tys. gruntów w użytkowaniu wieczystym. W przypadku zainteresowania ich wykupem na poziomie 25% i płatności jednorazowej przez 50% kupujących, dochód ze sprzedaży może osiągnąć od 1,42 mld do 2,85 mld zł w przypadku Skarbu Państwa oraz od 1,18 mld do 2,37 mld zł w przypadku JST. Środki te będą mogły zostać przeznaczone np. na wsparcie budownictwa komunalnego czy socjalnego.

ŹRÓDŁA:
www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/przeksztalcenie-uzytkowania-wieczystego-we-wlasnosc
www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/reformujemy-uzytkowanie-wieczyste

Dodaj komentarz