Sektor PRS obejmujący najem instytucjonalny może stać się remedium na coraz trudniejszą sytuację branży mieszkaniowej w Polsce. Raport, który przygotowały CRIDO i Savills pt. “Rynek PRS w Polsce – aspekty biznesowe, prawne i podatkowe” wskazuje na to, że nasz kraj znajduje się na początku drogi do rozwoju tego rodzaju najmu. Obecnie liczba lokali wprowadzanych na rynek w ten sposób nie przekracza 1%. To wyjątkowo niewiele na tle państw zachodnich, ale dane te szybko mogą ulec zmianie. Szczególnie, że dane zawarte w analizie jasno pokazują, że większość inwestycji z omawianego sektora dopiero powstaje.
Perspektywy rozwoju najmu instytucjonalnego w Polsce
Rynek PRS cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Według raportu na rynku dostępnych jest obecnie 8,5 tysiąca mieszkań wynajmowanych w ten sposób. W ciągu najbliższych kilku lat ma ich powstać aż 54 tysiące. Liczby te, choć spore, w obecnej sytuacji nie mają szans na zaspokojenie potrzeb całego rynku mieszkaniowego. Co mogłoby zrobić różnicę?
Konkretnie wpłynąć na obecny stan rzeczy mogłoby przekazanie przez dużych deweloperów części mieszkań na rynek PRS. Jest na to spora szansa, ponieważ z powodu wyjątkowo trudnych warunków kredytowych kupców jest coraz mniej. To szczególnie widoczne na tle ostatnich lat, gdy rynek mieszkaniowy opierał się na sprzedaży kredytowanych lokali. Według analityków CRDIO i Savills ciągłe wzrosty trwały od 2012 do 2018, dziś realia są zupełnie inne. Mimo to Polska na tle innych krajów europejskich ma wciąż jeden z najwyższych współczynników własności mieszkań przy jednoczesnym zadłużeniu mieszkańców, którzy najczęściej spłacają kredyty hipoteczne.
Paląca potrzeba zmian
Mimo że pandemia nie ostudziła od razu impetu polskiego rynku nieruchomości, jakiego nabrał on w przeszłości, dziś po długiej serii podwyżek stóp procentowych sytuacja kredytobiorców jest zupełnie inna. Zapaść na rynku kredytów hipotecznych wpływa oczywiście na wyniki firm deweloperskich. Co ważne, najlepsze wyniki miały te duże firmy deweloperskie, które odważyły się zainwestować w najem. Według raportu ponad 50% udziałów na obecnym rynku PRS mają spółki Resi4Rent, Echo Investment i Fundusz Mieszkań na wynajem. Inwestycja tego typu z pewnością się opłaci. Dlaczego? Ponieważ w omawianej analizie specjaliści zwracają uwagę, że już dziś koszty kredytu hipotecznego przewyższają wydatki związane z najmem o średnio 300 zł przy mieszkaniu o powierzchni około 50 m kw. Oznacza to, że najemców szukających mieszkania na dłużej będzie coraz więcej.
Nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie sytuacja w branży kredytów mieszkaniowych miała się zmienić. Stabilny najem instytucjonalny na jasnych zasadach może więc być szansą zarówno dla najemców, jak i dużych graczy rynku deweloperskiego. Ci pierwsi zyskują szansę na znalezienie lokum o odpowiednim metrażu i takiego, na który ich stać. Drudzy będą mieli szansę wykorzystać istniejące już mieszkania i dzięki temu poradzić sobie z coraz wyraźniejszym spadkiem sprzedaży. Jest to więc realna szansa na ustabilizowanie sytuacji na krajowym rynku nieruchomości.
ŹRÓDŁA: www.savills.pl/wiadomosci-i-raporty/savills-wiadomosci/334432/crido-i-savills--rynek-prs-z-ro%C5%BCnych-perspektyw