DofinansowaniaProgramy rządowe

Program Mieszkanie Plus – założenia a rzeczywistość

1.28Kwyświetleń

Program Mieszkanie Plus miał poprawić stan mieszkalnictwa w Polsce poprzez udostępnienie lokali na korzystniejszych od rynkowych warunkach. Już dziś wiadomo jednak, że jego wdrożenie nie idzie zgodnie z planem. Jakie były założenia, a jak wygląda realizacja programu?

Premier Mateusz Morawiecki w sierpniu na antenie TVN 24 mówił, że w ramach programu Mieszkanie Plus w budowie znajduje się 38 tysięcy mieszkań. Zgodnie z jego zapowiedziami w 2019 roku ilość budowanych lokali miała wynieść 100 tysięcy. Jak jednak pokazują dane z końca ubiegłego roku, w ramach programu powstało 867 mieszkań, a w budowie jest kolejnych 1907. Zapowiedzi rządu nie mają więc odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Prezes spółki PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz wyjaśnia jednak: „Niektórzy oceniają ten program wyłącznie przez pryzmat liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Taka ocena nie uwzględnia jednak ogromnego wysiłku, jaki włożyliśmy w przygotowanie inwestycji”. Mowa tu o przygotowaniu inwestycji, uzyskaniu decyzji administracyjnych, czy planowaniu. Spółka jest odpowiedzialna za realizuję inwestycji w ramach programu.

Niedawno minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała zmiany w programie Mieszkanie Plus. W połowie lutego ministerstwo ma przedstawić zakres prac, które przyspieszą realizację inwestycji mieszkaniowych. “Są takie rozwiązania na świecie, w których deweloperzy na transparentnych zasadach, mając np. dostęp do dobrych gruntów, udostępniają na konkretnych zasadach część mieszkań do programów społecznych budownictwa mieszkaniowego. Nad takimi rozwiązaniami w tej chwili pracujemy” – wyjaśnia minister Emilewicz.

Ilość mieszkań w Polsce nadal jest bardzo mała, jednak z roku na rok lokali przybywa. W sierpniowym wywiadzie minister Morawiecki taki stan rzeczy przypisywał działaniom i decyzjom podejmowanym przez obecny rząd. Odniósł się do tego Marcin Krasoń, ekspert rynku nieruchomości firmy obido.pl. „To jest kropla w morzu tego, co się dzieje na rynku […]. Jest dobra sytuacja gospodarcza, są niskie stopy procentowe i dzięki temu ludzie kupują mieszkania, a deweloperzy je budują”. Ekspert podkreśla również, że sytuacji mieszkaniowej nie naprawi wyłącznie duża ilość budowanych mieszkań. Ważne, aby osoby, które ich potrzebują, było na nie stać.

Mieszkanie Plus zgodnie z pierwotnymi założeniami miało tę lukę zapełnić, oferując lokale na wynajem w atrakcyjnej cenie z możliwością dojścia do własności. Jednak koncepcja ta stale się zmienia, a w niektórych lokalizacjach zrezygnowano z możliwości uzyskania własności. Oznacza to, że składając wniosek można liczyć wyłącznie na wynajem. Dodatkowo mieszkania nie są dostępne dla wszystkich. Pod uwagę brane jest kryterium dochodowe oraz sytuacja rodzinna. Ponadto ilość mieszkań oddanych do użytku, a także tych, których budowę faktycznie rozpoczęto, jest śladowa. Program w obecnej postaci nie rozwiązuje więc niedoboru lokali mieszkalnych w kraju.

Pozostaje czekać na zmiany w dotychczasowych założeniach Mieszkania Plus, jakie w lutym ma przedstawić Ministerstwo Rozwoju.

Źródła: 
https://www.money.pl/gospodarka/na-razie-tylko-mieszkanie-minus-trzy-lata-i-nie-ma-nawet-900-lokali-6464835126683777a.html
https://www.money.pl/gospodarka/mieszkanie-plus-emilewicz-to-jeden-z-najwazniejszych-tematow-6450570214839937v.html

Dodaj komentarz