Portal Bankier.pl przygotował raport dotyczący cen transakcyjnych mieszkań w kilku największych polskich miastach. Analizą zostały objęte Gdańsk, Kraków, Wrocław, Warszawa, Lublin, Olsztyn, Poznań i Łódź. Dotyczyła ona III kwartału 2022 roku. Zebrane dane jasno pokazują, że w tym czasie spadły ceny dużych lokali o metrażu co najmniej 60 mkw.
Metraż decyduje o cenie
W okresie objętym analizą nie zmieniły się znacząco średnie stawki transakcyjne małych mieszkań o powierzchni do 35 mkw. Ich ceny rosły w ujęciu kwartał do kwartału, jednak korekta była znacząco mniejsza niż w II kwartale 2022. Ten fakt na pewno ucieszy inwestorów. Wzrosty cen mieszkań na rynku nieruchomości towarzyszą nam od dawna. W stolicy trwają one bez przerwy od II kwartału 2020, a w Krakowie od III kwartału 2018. Tymczasem dane z III kwartału 2022 przynoszą skoki wartości mieszkań na poziomie 1,4% w Warszawie i 0,8% w stolicy Małopolski. Obie liczby dotyczą porównania kwartał do kwartału. Trzy miesiące wcześniej wzrosty w takim porównaniu osiągały nawet 6%.
Perspektywa roczna przynosi nam inne dane. W porównaniu z III kwartałem 2021 okres, o którym mówimy, przyniósł podwyżki cen transakcyjnych na poziomie ponad 10% nie tylko w Krakowie czy Warszawie, ale także w Łodzi i Olsztynie. Są też miasta, gdzie sytuacja jest bardziej stabilna. Na gdańskim rynku w ujęciu rocznym średnia cena nieruchomości mieszkalnych wzrosła tylko o 4,5%. Słabnącą tendencję wzrostową widać również w sektorze mieszkań o metrażu od 35 do 60 mkw. Porównując kwartał do kwartału w żadnym z miast objętych analizą nie zaobserwowano wzrostu, który przekroczyłby 1 punkt procentowy. Warto zauważyć, że w porównaniu z II kwartałem 2022 ceny transakcyjne spadły o 0,3% w Gdańsku.
Niewielkie wzrosty, które nie przekroczyły 0,7% w skali kwartał do kwartału, zauważono analizując ceny mieszkań o metrażu od 60 do 80 mkw. Wyraźniejsze korekty przyniósł sektor dużych mieszkań, o czym wspominaliśmy na wstępie. Ich ceny spadły o 1,8% w Warszawie, dotyczy to oczywiście perspektywy kwartał do kwartału. Co ciekawe, w III kwartale 2022 wartość dużych lokali w stolicy, w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, spadła o 0,2%. Na podobnym poziomie zatrzymały się roczne spadki cen we Wrocławiu (0,5%). Za duże mieszkania w Gdańsku w skali rok do roku płacono o 1,2% mniej.
Mniejszy popyt wpływa na ceny
Korekta średnich cen transakcyjnych z pewnością wiąże się z mniejszym zainteresowaniem klientów kredytami hipotecznymi. BIK dostarcza informacji, według których w ostatnich miesiącach akcja kredytowa przeżywa zapaść. W III kwartale 2022 liczba aktywnych umów kredytowych spadła o 45 tysięcy i było ich 2,43 miliona.
Na wzmocnienie trendu zniżkowego wskazuje odczyt indeksu urban.one przygotowywanego dla Bankier.pl i „Pulsu Biznesu” przez Cenatorium. Ten liczony dla całego kraju wynosił w październiku 2022 110,69 pkt. Z perspektywy czasu była to druga obniżka z rzędu. Tym razem odczyt był niższy o 0,53 pkt w porównaniu z poprzednim miesiącem. W ciągu roku wzrósł on jedynie o 0,96 pkt. Odczyt był mniejszy także dla indeksu liczonego dla największych miast. W październiku wyniósł 119,39, co oznacza, że był o 0,11 pkt niższy niż we wrześniu i o 3,43 pkt wyższy niż rok wcześniej.
ŹRÓDŁA: urban.one/blog/indeks-cen-nieruchomosci-w-listopadzie-2022/ media.bik.pl/informacje-prasowe/789059/bik-podsumowuje-2022-r-na-rynku-kredytow-i-pozyczek-oraz-prognozuje-2023-r