AktualnościDofinansowaniaProgramy rządowe

Skończyły się środki na Bezpieczny Kredyt 2%

411wyświetleń

Takiego obrotu spraw spodziewali się zarówno analitycy, jak i potencjalni beneficjenci programu Bezpieczny Kredyt 2%. Według oficjalnego komunikatu Banku Gospodarstwa Krajowego od wtorku 2 stycznia banki nie przyjmują już wniosków o pożyczkę mieszkaniową na preferencyjnych zasadach. Powód? W puli kończą się pieniądze na dopłaty.

Przedwczesny koniec programu BK 2%

Z komunikatu BGK możemy wyczytać, że wysokość dopłat do rat kredytów mieszkaniowych na 2024 r. osiągnęła 90 proc. kwoty zapisanej w ustawie budżetowej. Przy tym środki na dopłaty przeznaczone na lata 2025-2032 osiągnęły 75% kwoty limitu wydatków budżetu państwa przeznaczonych na ten cel. Właśnie dlatego BGK postanowił wstrzymać przyjmowanie nowych wniosków. Tym samym nabór zamyka 13 instytucji bankowych, które miały podpisane z nim umowy. Co ważne dokumenty dotyczące BK 2% złożone przed 2 stycznia mogą zostać rozpatrzone.

Według danych, jakie zebrało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, od otwarcia programu do 21 grudnia 2023 banki podpisały ponad 55 tysięcy umów kredytowych. Resort zakładał, że liczba ta będzie dotyczyła kredytów BK 2% branych w latach 2023-2024. Jak widać zainteresowanie rządowym wsparciem było dużo większe. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiadali, że BK 2% będzie działał aż do 2027 roku dziś już wiadomo, że zostanie zastąpiony inną formą pomocy dla kredytobiorców.

Motor dla popytu

Program Bezpieczny Kredyt 2% został wprowadzony 1 lipca 2023, a już jego zapowiedzi w styczniu wywołały spore zamieszanie na rynku nieruchomości. Rządowe wsparcie szybko zostało okrzyknięte najbardziej atrakcyjnym programem mieszkaniowym, jaki do tej pory działał w Polsce. Dzięki dopłatom obowiązującym przez pierwsze 10 lat okresu kredytowania beneficjenci mogli skorzystać z taniego i stabilnie oprocentowanego kredytu mieszkaniowego.

Beneficjentami programu mogły zostać osoby bez prawa własności do mieszkania lub domu, które nie ukończyły jeszcze 45 roku życia. Tak atrakcyjne warunki sprawiły, że według oficjalnych statystyk od 1 lipca do 23 grudnia 2023 r. liczba wniosków o taki kredyt sięgnęła 94,1 tysięcy, a banki udzieliły ich aż 55,8 tysięcy. Tak duże zainteresowanie sprawiło, że środki na dopłaty skończyły się szybciej niż to przewidywano.

Co z programem w przyszłości?

Nowe kierownictwo Ministerstwa Rozwoju i Technologii już pod koniec 2023 zapowiadało, że BK 2% będzie zastąpiony innym, korzystnym wyjściem dla kredytobiorców. Szczegóły propozycji nie są jeszcze znane. Urzędnicy informują tylko, że preferencyjna pożyczka będzie dużą pomocą dla rodzin i osób z niskimi dochodami. Zapowiedziano też ograniczenia w korzystaniu ze wsparcia przez inwestorów, których stać na mieszkanie i bez tego. Z tych szczątkowych informacji część analityków wyciąga wnioski dotyczące przyszłego kryterium dochodowego dochodowego, które może być wprowadzone przy preferencyjnych kredytach już w 2024 roku.

ŹRÓDŁA:
bgk.pl/bip/informacja-o-wstrzymaniu-przyjmowania-w-danym-roku-wnioskow-o-udzielenie-kredytu/

Dodaj komentarz