Aktualności

“Dezorientacja wśród kupujących i sprzedających” – nowy INPON

38wyświetleń

Kolejny kwartał za nami, czas na jego podsumowania. Portal Nieruchomosci-online.pl już opublikował raport z najnowszych badań nastrojów rynkowych po III kwartale 2024 r. w ocenie pośredników w obrocie nieruchomościami.

Temperatura spada, ale jeszcze nie poniżej granicy optymizmu

III kwartał 2024 r. zakończył się lekkim ochłodzeniem w nastrojach na rynku nieruchomości. Ochłodzenie to w dużej mierze konsekwencja odłożenia decyzji o uruchomieniu programu #naStart. Jednak pomimo trudnych warunków do zakupu, wielu klientów rynku wciąż aktywnie poszukuje nieruchomości, nie licząc już na rządowe dotacje, a korzystając z odbudowującej się podaży ofert oraz szans na negocjacje cenowe przy ograniczonym popycie. Wartość indeksu INPON – profesjonalnego barometru koniunktury rynku wtórnego wyniosła w III kwartale 51,96 pkt, co oznacza, że wynik ten jest gorszy niż w poprzednim kwartale o 0,77 pkt, a w porównaniu do III kwartału 2023 – o 8,53 pkt. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że jest to siódmy kwartał z rzędu z wynikiem ponad 50 pkt, co oznacza przewagę pozytywnego nastawienia. Poziom optymizmu różni się oczywiście w zależności od kategorii nieruchomości. Najwyższą wartość, pomimo spadku wartości subindeksów, wciąż osiąga segment sprzedaży kawalerek (56,9 pkt). Większe mieszkania, w stanie do wprowadzenia się, w dobrej lokalizacji, również w miarę szybko znajdują nabywcę (53,5 pkt). Najbardziej, o ponad 4 pkt, obniżyła się wartość subindeksu w segmencie sprzedaży działek budowlanych (49,7 pkt), a o ok. 2,4 pkt spadła wartość subindeksu w segmencie sprzedaży domów (49,8 pkt), co uplasowało oba te segmenty poniżej granicy optymizmu. Najem poszybował lekko w górę, co jest charakterystyczne dla okresu jesiennego.

Kupujący zdezorientowani, ale sprzedający również

Brak decyzji o uruchomieniu programu #naStart stał się przyczyną niepewności i spowolnienia na rynku nie tylko wśród potencjalnych nabywców, lecz także wśród deweloperów i sprzedających na rynku wtórnym. Tym samym na rynku panują warunki trudnych wyborów, przed jakimi stoją zarówno kupujący, jak i sprzedający. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami uważają, że część kupujących i sprzedających jest obecnie zdezorientowana. Ogólnie bowiem brak jakichkolwiek decyzji rządzących w sprawie programu #naStart nie służy rynkowi mieszkaniowemu i wywołuje niepokój zarówno wśród kupujących, jak i sprzedających. Lepiej byłoby, gdyby otrzymali jasny sygnał, że np. program definitywnie nie wystartuje. Wprawdzie tak jak wcześniej wspomniano, część kupujących zaczęła szukać nieruchomości, licząc na obniżkę cen spowodowaną zastojem na rynku. Z drugiej zaś strony sprzedający nie chcą dużej negocjacji cen, gdyż uważają, że podwyżki nastąpiły w każdej dziedzinie gospodarki, stąd utrzymanie wysokiej ceny jest adekwatne do sytuacji. Różnica pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną to zazwyczaj 5-10%. Większe rabaty dostają oczywiście tzw. klienci gotówkowi, którzy w niektórych regionach stanowią obecnie nawet 80% wszystkich klientów.

ŹRÓDŁA:
nieruchomosci-online.pl/porady/zdezorientowanie-i-czas-trudnych-wyborow-analiza-nastrojow-rynkowych-po-iii-kw-2024-r-32945.html

Dodaj komentarz