Aktualności

Koalicja “Pustostany na domy” chce wykorzystać potencjał polskich pustostanów

40wyświetleń

Kryzys mieszkaniowy w Polsce trwa od lat. Według analityków na rynku nieruchomości może brakować od 1,5 do nawet 2 milionów mieszkań. Prócz tego zabudowa mieszkalna w naszym kraju należy do najbardziej przeludnionej w całej Europie. Czy rozwiązaniem tego problemu może być zasiedlenie pustostanów? Jest szansa, że działania tego typu mogłyby też doprowadzić do wyczekiwanych od dawna obniżek cen mieszkań? Koalicja “Pustostany na Domy”, która powstała z inicjatywy Fundacji Habitat for Humanity Poland będzie działała na rzecz wprowadzenia na rynek nieruchomości, które obecnie stoją puste, głównie przez swój zły stan techniczny.

Pustostany mogą wrócić na rynek

Fundacja Habitat for Humanity Poland ma plan na pustostany. Chce wykorzystać ich potencjał i przekształcić opuszczoną zabudowę w dostępne cenowo mieszkania. Do głównych celów ich programu “Pustostany na domy” należą między innymi inicjowanie zmian prawnych, które ułatwiają adaptację tego typu zabudowy. Fundacja mapuje również opuszczone budynki i gromadzi o nich dane oraz testuje różne sposoby finansowania remontów. Choć eksperci rynku mają wątpliwości czy pomoże to rozwiązać jego bolączki, zawiązania niedawno koalicja ma zadbać o odpowiednią politykę gospodarowanie pustymi lokalami. Jej członkowie deklarują, że adaptacja pustostanów może się przyczynić do powstania znacznego zasobu dostępnych cenowo lokali mieszkalnych. W ich odczuciu puste i zaniedbane budynki to ogromny a niewykorzystany potencjał.

Magdalena Dul-Komosińska Prezeska Fundacji Habitat for Humanity Poland zaznacza, że zmiana niszczejącej zabudowy w mieszkania może też wyraźnie poprawić sytuację osób najbiedniejszych, które nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego lokum lub najem.

Warto podkreślić, że Koalicja “Pustostany na Domy” zrzesza ponad 30 partnerów. Należą do niej przedstawiciele największych miast między innymi Warszawy, Krakowa czy Łodzi. Koalicja łączy ze sobą samorządy, instytucje badawcze i lokalnych specjalistów. Jej działanie to nie tylko krok w stronę zwiększenia podaży, ale też szansa na obniżenie cen lokali mieszkalnych. Jeszcze innym ważnym plusem inicjatywy jest konkretna odpowiedź na kryzys klimatyczny czy potrzebę stworzenia bezpiecznych przyjaznych miast bez opuszczonej zabudowy.

Jedno rozwiązanie wiele korzyści

Justyna Nakielska, koordynatorka koalicji i ekspertka ds. rzecznictwa Fundacji Habitat for Humanity Poland mówi o szerokim spektrum korzyści, jakie może przynieść rewitalizacja i ponowne wprowadzenie na rynek pustostanów. Chodzi przede wszystkim o lepsze zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na przykład ludzi młodych. Jednak likwidacja takiej zabudowy to też okazja do ponownego wykorzystania materiałów z rozbiórki.

Niezamieszkałe budynki zdają się być ogromnym zasobem. Według oficjalnych danych GUS może być ich w Polsce niemal 2 miliony. Jednak dane te nie odzwierciedlają rzeczywistości. Sporo pustej zabudowy wliczonej w raporty GUS to niezamieszkane mieszkania prywatne lub nowa zabudowa, która nie znalazła jeszcze kupca. Istnieje więc ryzyko, że budynków do rewitalizacji jest sporo mniej. Prócz tego część z nich może nadawać się tylko do rozbiórki.

Mimo to, przedstawiciele koalicji uważają, że liczba pustostanów nadających się do przekształcenia w mieszkania lub domy jest wystarczająca, aby wpłynęło to istotnie na ogólną sytuację na rynku mieszkaniowym. Ich remonty będą oczywiście kosztowne, jednak wydatek ten wart jest efektów dla rynku, jakie przyniesie większe nasycenie go zabudową mieszkalną.

ŹRÓDŁA:
habitat.pl/pustostany/koalicja-pustostany-na-domy/

Dodaj komentarz