Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) skupia firmy z branży finansowej. Należą do nich również fundusze hipoteczne udzielające renty dożywotniej na zasadach odwróconej hipoteki. Ponieważ znaczenie i skala tego typu usług wciąż rosną, ZPF przygotował raport dotyczący sprzedaży hipoteki odwróconej. Jest się czemu przyglądać.
Tylko fundusze hipoteczne zrzeszone w Związku dysponują nieruchomościami o łącznej wartości 138 miliona złotych. Według raportu wartość tego typu przedsiębiorstw na przestrzeni ostatniego roku wyraźnie wzrosła. Dlaczego tak jest?
Sposób na emeryturę
Rynek hipoteki odwróconej w modelu sprzedażowym rośnie, ponieważ system emerytalny jest coraz mniej wydajny. Emerytury w Polsce od lat należały do najniższych w Europie. Tymczasem fundusze zrzeszone w ZPF wypłaciły już swoim klientom ponad 26 milionów złotych w formie rent i innych świadczeń. Usługi tego typu stają się niezbędne, gdy emerytury rzadko są waloryzowane, a wskaźniki inflacji wciąż idą w górę. W naszym kraju kuleje też stosunek emerytury do stawki wynagrodzenia i przepracowanych lat. Przez tego typu ograniczenia osoby w wieku przedemerytalnym już martwią się o utrzymanie na starość.
Ten sam problem dotyczy ludzi młodych, którzy pracując na różnych typach umów, nie zbierają na swoja emeryturę. Rozwiązaniem nie jest nawet założenie firmy, bo składka emerytalna w tym wypadku również jest niska. W świetle tych faktów nie dziwi, że coraz więcej seniorów decyduje się na odwróconą hipotekę. Jest to zrzeczenie się praw do lokalu w zamian za dożywotnią rentę i prawo do zajmowania lokalu.
Odwrócone hipoteki- gdzie i jakie?
W grudniu 2021 roku najwięcej nieruchomości zarządzanych przez fundusze na zasadzie odwróconej hipoteki było w województwie mazowieckim. Dotyczyło to aż ⅓ wszystkich własnościowych lokali mieszkaniowych. Podobna sytuacja obejmuje niemal 13 procent lokali w województwie pomorskim i 11% na Śląsku. W dobie rosnących cen nieruchomości wzrosła też średnia wartość lokalu obciążonego odwróconą hipoteka. W ciągu dwóch lat jest to skok o niemal 19%. To naprawdę sporo.
W praktyce statystyczne mieszkanie, które jest źródłem świadczenia dla seniora, ma prawie 50 metrów kwadratowych. Jego lokator ma od 70 do 77 lat, gdy decyduje się na odwrócona hipotekę i od tej pory dostaje stały gwarantowany dodatek do emerytury. W zamian za to po jego śmierci prawo do lokalu przejmuje fundusz.
Czy rozwiązanie takie jest opłacalne? Oczywiście wszystko zależy od warunków umowy hipotecznej, wartości mieszkania i czasu korzystania ze świadczenia. Rozwiązanie to daje jednak stabilizacje i potrafi realnie poprawić sytuację seniora, który może liczyć tylko na niską emeryturę. Odwrócona hipoteka jest szczególnie popularna wśród osób samotnych, bez dzieci czy najbliższej rodziny. Stała renta w zamian za prawo własności wydaje się w takim wypadku praktycznym wyjściem pozwalającym na wygodną i bezpieczna jesień życia.
ŹRÓDŁA: zpf.pl/raports/rynek-odwroconej-hipoteki-w-modelu-sprzedazowym/