Główny Urząd Statystyczny zebrał dane dotyczące tegorocznych inwestycji budowlanych. Według zestawienia w 2022 oddano do użytkowania o 2% więcej mieszkań, ale w budowie jest ich o 24% mniej niż w zeszłym roku. W świetle tych informacji łatwo przewidzieć, że w kolejnych latach czeka nas jeszcze większy problem z dostępnością lokali. Wydłuża się też średni czas budowy nieruchomości wielorodzinnej. Dziś są to już ponad 42 miesiące prac.
Podaż spada
Jak wspomnieliśmy na wstępie, pierwsze 10 miesięcy bieżącego roku przyniosło niewielki wzrost podaży na rynku mieszkaniowym. Oddano do użytkowania 167,3 tysiące lokali o łącznej powierzchni 15,6 mln m kw. Rok wcześniej powstało ich o 3,2 tysiące mniej. Przeciętna powierzchnia użytkowa nowego mieszkania wyniosła aż 93,4 metra. Warto jednak pamiętać, że wartości te zawyżają statystyki dotyczące domów jednorodzinnych. Tam średnia to nieco ponad 132 m kw. W zabudowie jednorodzinnej jest to 52,3 m kw. Gdzie budowano najwięcej? Oczywiście na Mazowszu, gdzie przeprowadzono inwestycje generujące 17,8% wartości krajowej. Drugie miejsce zajmuje Wielkopolska (10,8%) i Małopolskie z wynikiem – 10,2 % wszystkich krajowych inwestycji mieszkaniowych.
Dla omawianych danych duże znaczenie ma wskaźnik nasilenia budownictwa. Jest to wartość określająca liczbę nowych lokali mieszkaniowych na 1 tysiąc mieszkańców. Dla Polski wynosi on 4,4. Powyżej tej średniej plasuje się województwo pomorskie z wartością – 5,6 oraz Dolny Śląsk i Wielkopolska oba po 5,2. Najniższy wskaźnik nasilenie budownictwa notuje się w województwach: opolskim (2,5), świętokrzyskiem (2,8) i śląskim (3,1).
Dla podaży kluczowe znaczenie ma też czas, w jakim powstaje nowy budynek. Dane zebrane przez GUS pokazują, że czas liczony od daty rozpoczęcia prac do oddania budynku wydłużył się o ponad miesiąc. Według zeszłorocznych standardów budowa domu trwała około 41 miesięcy. Dziś jest to średni czas obejmujący do 42,6 miesiąca. Co ciekawe, statystycznie zabudowa wielorodzinna powstawała prawie dwa razy szybciej niż domy jednorodzinne.
Przeciętny czas trwania budowy nowego budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania (liczony od daty jej rozpoczęcia do terminu oddania budynku do użytkowania) zwiększył się o 1,2 miesiąca w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku i wyniósł 42,6 miesiąca. W tych warunkach nie dziwi fakt, że w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2022 roku rozpoczęto mniej inwestycji budowlanych na rynku mieszkaniowym. Było ich niecałe 165 tysięcy, czyli zdecydowanie mniej niż w 2021. Wtedy wartość ta zatrzymała się na niemal 52 tysiącach lokali.
Lokale przeznaczone na sprzedaż lub wynajem stanowiły ponad połowę, czyli 56,9% ogółu nowopowstałych mieszkań. Budownictwo indywidualne było odpowiedzialne za nieco ponad 40% wszystkich inwestycji. Pozostałe mieszkania oddano do użytku w ramach działalności spółdzielczej, czynszowej, społecznej lub komunalnej.
ŹRÓDŁA: stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/budownictwo-w-3-kwartale-2022-roku,13,16.html stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/budownictwo-mieszkaniowe-w-okresie-styczen-pazdziernik-2022-roku,5,132.html