AktualnościDofinansowaniaProgramy rządowe

Na Bezpiecznym Kredycie 2% skorzystali głównie single

366wyświetleń

O programie Mieszkanie na start, który zastąpi popularny Bezpieczny Kredyt 2%, wiemy na razie niewiele. Pewne jest, że będzie kierowany przede wszystkim do rodzin z dziećmi, a dotowanie kredytów potrwa 4 lata. Co ciekawe najnowsze analizy pokazują, że przez ostatnie lata najwięcej dopłat kredytowych otrzymali single.

Kto korzysta na rządowych programach

Mieszkanie na start to działanie przyjazne rodzinom między innymi dlatego, że uzależnia oprocentowanie i kwotę kredytu od liczby osób w gospodarstwie domowym. Ani BK2%, ani Mieszkanie dla młodych nie miały tego typu regulacji. Dzięki czemu w większym stopniu skorzystały na nich osoby samotne.

Przegląd programów pod kątem grup docelowych warto zacząć od działania Rodzina na swoim. Wsparcie było dostępne w latach 2007-2012, jednak w praktyce trudno było z niego skorzystać. Limity cenowe były niedostosowane do warunków rynkowych, przez co w latach 2007-2008 tego rodzaju kredyty stanowiły tylko 6% wszystkich pożyczek mieszkaniowych.

RnS to program, który nie był szczególnie otwarty na singli. Osoby samotne mogły do niego przystąpić dopiero od końcówki sierpnia 2011 roku. Nic więc dziwnego, że według danych Banku Gospodarstwa Krajowego osoby samotne stanowiły tylko 8,5% beneficjentów Rodziny na swoim.

Udział osób samotnych zupełnie inaczej wyglądał w wypadku programu Mieszkanie dla Młodych, który był aktywny przez 4 lata od 2014 roku. Według BGK osoby samotne i bezdzietnie to nieco ponad połowa osób, które skorzystały na tym wsparciu. Dla porównania rodziny z dziećmi stanowiły niemal 25% wszystkich kredytobiorców biorących udział w programie.

Bezpieczny Kredyt 2% z dużym udziałem singli

Informację o tym, że program BK2% cieszy się dużą popularnością wśród osób samotnych, pojawiły się już w trakcie naboru wniosków. Partnerem tego działania również był BGK, który zajmował się zbieraniem danych o wnioskodawcach. Według oficjalnych informacji niemal 60% osób, które skorzystały na BK2%, deklarowało się jako osoby samotne. Małżeństwa bez dzieci odpowiadały za 21,8% wniosków, a rodziny z dziećmi stanowiły niemal 17% beneficjentów. Widać więc, że single były największą grupą wśród osób starających się o kredyt na preferencyjnych warunkach. Skąd takie różnice?

Wielu specjalistów uważa, że popularność BK2% wśród singli wynika z samych zasad programu. Limity dotyczące maksymalnej kwoty preferencyjnego kredytu w obecnych warunkach rynkowych najczęściej pozwalały na zakup kawalerki lub niedużego mieszkania dwupokojowego. Taki metraż jest najbardziej odpowiedni dla osoby samotnych.

Dane PKO PB, które uzyskano dzięki analizie wniosków kredytowych złożonych od lipca do października 2023, uzupełniają ten obraz. Według nich udział osób samotnych wśród wnioskodawców był największy na terenie dużych miast.

W trakcie analizy danych dotyczących potencjalnych beneficjentów tego popularnego programu zastanawia też inny szczegół. Jest to stosunkowo niski odsetek małżeństw z jednym dzieckiem w omawianej grupie. Być może nowa rządowa propozycja, czyli Mieszkanie na start będzie atrakcyjna również dla takich rodzin i wypełni tę lukę.

ŹRÓDŁA:
bankier.pl/wiadomosc/Doplaty-kredytowe-z-Bezpiecznego-kredytu-trafily-glownie-do-singli-Mieszkanie-na-start-zwiekszyc-udzial-rodzin-w-hipotekach-8705256.html

Dodaj komentarz