Kika dni temu, 11 czerwca odbyła się ważna rozprawa dla branży bankowej. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przedstawi niebawem swoje stanowisko w sprawie stosowania wskaźnika WIBOR w umowach kredytowych. Już wiemy, że Komisja Europejska, reprezentacje Polski i Portugalii oraz PKO Banku Polskiego są zgodne. Uważają oni, że WIBOR jako wskaźnik referencyjny nie jest nieuczciwym warunkiem umowy kredytowej. Nie ma też podstaw, by go kwestionować.
WIBOR bezpiecznym wskaźnikiem referencyjnym
WIBOR opiera się na przepisach ustawowych i rozporządzeniu BMR. Zdaniem grup eksperckich z Polski, Portugalii i PKO Banku Polskiego może być uznany za uczciwy i rzetelny. Umowy sporządzane na jego podstawie są przejrzyste, a obowiązek informacyjny wobec klienta zostaje spełniony. Rozprawa w tej sprawie odbyła się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) 11 czerwca 2025 r. Dotyczyła ona pytania, czy postanowienia umowy pożyczki hipotecznej odwołujące się do WIBOR mogą być oceniane w sprawach konsumenckich przez sądy krajowe w świetle przepisów unijnej Dyrektywy 93/13. Na tym etapie wysłuchano stron, czyli banku, konsumenta, Komisji Europejskiej, Polski i Portugalii.
TSUE musi rozsądzić czy WIBOR, który jest regulowany prawem krajowym i unijnym, może być oceniany przez sąd cywilny w sprawie konsumenckiej. Na szali jest rzetelność tego wskaźnika, czemu sprzeciwiają się między innymi przedstawiciele PKO Banku Polskiego. Jak argumentują swoje stanowisko? Ich zdaniem wskaźnik jest zgodny z unijnym rozporządzeniem BMR i prawem krajowym. Prócz tego sposób obliczania go jest przejrzysty i nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Kluczowy dla bezpieczeństwa klienta zakres obowiązków informacyjnych ściśle określają konkretne przepisy prawa.
Podważanie rzetelności WIBORU niebezpieczne dla rynku
Jeden z komentatorów sprawy, profesor Romanowski stwierdza, że atakowanie WIBOR nie ma zbyt wiele wspólnego z walką o prawa konsumenckie. Niesie za to konkretne niebezpieczeństwo dla systemu bankowego. To właśnie WIBOR zapewnia mu stabilność i bezpieczeństwo. Wprowadzenie tego wskaźnika przyczyniło się również do większej równości na rynku i jego przejrzystości. Prócz tego warto pamiętać, że Rozporządzenia takie jak BMR powstały właśnie po to by wskaźnik był pod kontrolą. Dzięki temu jest obiektywny i zależy przede wszystkim od polityki pieniężnej banku centralnego.
Co ważne, WIBOR nie jest ustalany przez banki. Wylicza go niezależna instytucja, czyli GPW Benchmark pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Dzięki temu jego wysokość zależy od poziomu stóp procentowych. Widać to w praktyce, już sama zapowiedź majowej decyzji o ich obniżeniu wpłynęła na ten wskaźnik. Wszystko to jest dobrą wiadomością dla klientów i pokazuje, że sposób wyznaczania WIBOR jest jasny i przejrzysty. Prócz tego grono ekspertów zapewnia, że jest on zgodny zarówno z prawem unijnym, jak i krajowym.
ŹRÓDŁA: media.pkobp.pl/408045-wibor-uczciwy-rzetelny-i-zgodny-z-unijnym-prawem-stanowisko-ke-polski-i-banku-przed-tsue