W listopadzie bieżącego roku Biuro Informacji Kredytowej odnotowało rekordowe zainteresowanie kredytami hipotecznymi. To kolejny miesiąc, w którym rosła liczba uruchomionych kredytów mieszkaniowych oraz ich wartość. Zainteresowanie było bardzo wysokie głównie dzięki kredytom w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%.
Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi rośnie od kilku miesięcy. Motorem napędowym w wielu przypadkach jest Bezpieczny Kredyt 2%, dzięki któremu można uzyskać tanie finansowanie zakupu pierwszego mieszkania lub domu. Zwiększa się jednak sprzedaż także standardowych kredytów hipotecznych.
Doskonałe wyniki listopada
W listopadzie bieżącego roku banki i SKOK-i udzieliły 23,7 tys. kredytów hipotecznych, czyli o 255,7 proc. więcej, niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Wartość kredytów osiągnęła poziom niemal 9,6 mld złotych, co jest drugą po październiku 2023 roku historycznie najwyższą kwotą. W tym ujęciu wzrost rok do roku wyniósł 339,4 proc.
Dane z okresu od stycznia do listopada 2023 roku są też wyraźnie lepsze od wyników notowanych w 2022 roku. Liczba udzielonych przez banki i SKOK-i kredytów była o 14 proc. wyższa, niż w tym samym okresie poprzedniego roku, a łączna kwota kredytów była aż o 26,8 proc. wyższa niż rok wcześniej.
Bezpieczny Kredyt 2% napędza rynek
Złagodzenie procedur dotyczących liczenia zdolności kredytowej na początku 2023 roku sprawiło, że po raz pierwszy od dłuższego czasu wzrosło zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Wstrzymanie kolejnych podwyżek stóp procentowych i bardziej optymistyczne dane dotyczące poziomu inflacji spowodowały, że coraz więcej osób zaczęło wracać do planów zakupu własnego mieszkania.
Kolejne miesiące przyniosły spadek poziomu stawki WIBOR i realny wzrost wynagrodzeń, co przyczyniło się do poprawy zdolności kredytowej i zwiększenia dostępności kredytów.
Największym bodźcem stymulujący rynek mieszkaniowy oraz kredytów hipotecznych w 2023 roku jest program Bezpieczny Kredyt 2%. Już sama zapowiedź nowego programu wsparcia w zakupie pierwszego mieszkania spowodowała wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi. Na początku po zakup nieruchomości ruszyły osoby, które nie kwalifikowały się do programu i obawiały się wzrostu cen nieruchomości.
W lipcu, gdy banki zaczęły przyjmować wnioski o kredyt w ramach programu, zainteresowanie kredytami lawinowo wzrosło. Kolejnym bodźcem były obniżki stóp procentowych we wrześniu i w październiku. Ze względu na bardzo dużą liczbę wniosków o Bezpieczny Kredyt 2% proces uruchomienia kredytu się wydłużył. Między innymi dlatego w okresie października i listopada notowane były tak dobre wyniki dotyczące uruchomień kredytów. BIK podaje, że w listopadzie aż 59 proc. wszystkich hipotek było wypłacanych w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. To daje aż 13 912 umów na kwotę 5 702 mld złotych.
Wraz ze wzrostem cen nieruchomości i rosnącą zdolnością kredytową zwiększa się również średnia kwota kredytu. W listopadzie osiągnęła ona poziom 404,3 tys. zł, co jest historycznie najwyższą wartością. Kwota ta jest o 23,5 proc. wyższa niż przed rokiem.
ŹRÓDŁA: media.bik.pl/informacje-prasowe/826158/najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-newsletter-kredytowy-bik-listopad-2023-r