Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaprezentował projekt nowej ustawy o kredycie konsumenckim. Zaproponowano w nim szereg zmian, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa kredytobiorców. Jedna z nowelizacji dotyczy zakazu reklamowania kredytu jako sposobu na poprawę jakości życia.
Umowy kredytowe bardziej bezpieczne dla kredytobiorców?
Projekt nowej ustawy o kredycie konsumenckim został niedawno opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Powstał, aby lepiej dopasować polskie prawo do zasad stosowanych w UE. Chodzi też o wypracowanie lepszej pozycji w relacjach klientów z instytucjami bankowymi. Jak chce tego dokonać UOKiK? Przez wprowadzenie nowych zasad zawierania umów kredytowych, nałożenie na banki szerszych obowiązków informacyjnych oraz zwiększenie uprawnień klientów, które mają być zawarte w umowach.
Ważną zmianą proponowaną przez UOKiK jest zniesienie maksymalnej kwoty, powyżej której przepisy ustawy o kredycie konsumenckim nie obowiązują. Aktualnie limit ten zatrzymuje się na kwocie stanowiącej równowartość 75 tysięcy euro. Unijne dyrektywy ustalają ten limit w kwocie 100 tysięcy euro. Mimo to urząd proponuje objęcie regulacjami wszystkich kredytów bez względu na ich wartość. Dzięki temu poziom ochrony będzie dla wszystkich jednakowy. Prócz tego banki będą zobowiązane do uproszczenia informacji o kredycie przed podpisaniem umowy.
Co jeszcze zmienia propozycja UOKiK w sprawie kredytów?
W projekcie zaproponowano też ważne zmiany dotyczące reklamy produktów kredytowych. Banki powinny w nich ostrzegać, że zaciągnięcie pożyczki wiąże się z kosztami. W nowelizacji zaproponowano też zakaz emitowania materiałów reklamowych, które sugerują, że kredyt to prosty sposób na poprawę jakości życia. Jeśli zmiany wejdą w życie, w reklamach nie będzie można też mówić, że pożyczka ma niewielki wpływ na możliwość uzyskania kolejnego kredytu.
Wspominaliśmy już o tym, że nowelizacja ma szansę wprowadzić regulacje prowadzące do uproszczenia informacji o kredycie przekazywanych przed zawarciem umowy. Forma tego typu informacji ma być bardziej przyjazna i przystępna dla kredytobiorców. Według UOKiK najważniejsze informacje o kredycie powinny być zapisane na pierwszej stronie formularza informacyjnego. Prócz tego pracownicy banku będą zobowiązani do przypominania klientom o ich prawie do odstąpienia od umowy, gdy mają zbyt mało czasu, by dokładnie zapoznać się z warunkami pożyczki. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, klienci będą musieli być informowani o kwestiach, które pomogą im ocenić czy konkretny kredyt jest dopasowany do ich potrzeb.
Oprócz tego projekt wprowadza wyraźny zakaz udzielania pożyczki klientom o negatywnej ocenie zdolności kredytowej. Jeśli pożyczka będzie udzielana bez skrupulatnej analizy, klient zostanie zwolniony z jej kosztów. To sankcja, z którą banki z pewnością będą musiały się liczyć. Nowelizacja wprowadza też zmiany w zasadach prowadzenia kart kredytowych czy dodatkowych opłat związanych z pożyczką bankową.
ŹRÓDŁA: gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-kredycie-konsumenckim-oraz-o-zmianie-ustawy-o-prawach-konsumenta