Aktualności

Aktywność młodych na rynku mieszkaniowym jest niewielka

20wyświetleń

By poważnie myśleć o zakupie mieszkania, trzeba dysponować odpowiednim budżetem lub mieć wystarczającą zdolność kredytową. Najpewniej właśnie z powodu ograniczeń finansowych osoby poniżej 35. roku życia stanowią tylko jedną czwartą grupy, która w najbliższych miesiącach planuje zakupy na rynku nieruchomości. Analiza „To my. Kupujący 2025”, którą stworzył we współpracy z agencją badawczą Inquiry portal Nieruchomosci-online.pl, pokazuje, kim są aktualnie aktywni kupcy w segmencie mieszkań.

Kto obecnie kupuje mieszkanie?

Do opracowania wykorzystano dane z bazy YouGov i objęła ona 600 osób, które planują w najbliższych miesiącach kupić mieszkanie lub dom. Przeglądając te dane, widzimy, że aktywność w sektorze nieruchomości zależy nie tylko od wieku czy miejsca zamieszkania, ale i sytuacji rodzinnej. Dość zaskakujące jest to, że aktywność w tej branży to nie tylko domena młodych. Co trzeci potencjalny kupiec to obecnie osoba powyżej 55 roku życia. Według raportu 28% badanej grupy to osoby w wieku od 35 do 44 lat. Chcą kupić nowe lokum w najbliższych miesiącach, ponieważ często mają już starsze dzieci i potrzeby ich rodziny się zmieniają. Aktywni kupcy, którzy mają od 45 do 54 lat to tylko 16% ankietowanych. Jeszcze mniej w badanej grupie jest osób bardzo młodych. Ludzie w przedziale od 18 do 24 lat to jedynie 6% badanych.

Wiek w dużej części kształtuje nasze możliwości budżetowe i potrzeby mieszkaniowe. Osoby młode nie mają często odpowiedniego zaplecza finansowego a ludzie w grupie wiekowej 45-54 posiadają czasem już dorosłe dzieci i nie potrzebują na przykład większego mieszkania dla swojej rodziny. Co piąta osoba wchodząca w dorosłe życie, czyli między 25. a 34. rokiem życia planuje zakup własnego lokum w ciągu najbliższych miesięcy. Jest to odzwierciedlenie zmian, które zachodzą aktualnie na tym etapie życiowym.

Gdzie kupcy są najbardziej aktywni?

Regionem, w którym aktywnych kupców zauważono najwięcej, jest bogate Mazowsze. Jego mieszkańcy stanowią aż 20% grupy osób, które deklarują, że niedługo kupią mieszkanie. Aż 14% z nich mieszka w Warszawie, 6% tej grupy to ludzie mieszkający w innych częściach tego regionu. Na drugim miejscu w zestawieniu województw pod kątem aktywności kupujących jest Małopolska, a na trzecim Śląsk. Korelacja między liczbą osób z planami zakupowymi na rynku nieruchomości a zamożnością regionu jest oczywista. Aktywność kupujących jest najsłabsza we wschodniej Polsce, czyli na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Prócz tego, choć o zakupie mieszkania poważnie myślą przede wszystkim mieszkańcy największych miast, to co piąty aktywny kupujący mieszka w miejscowości do 100 tysięcy mieszkańców. Przy tym 14% osób z tej grupy rezyduje na wsi.

Na plany zakupowe obywateli naszego kraju wpływa też sytuacja rodzinna. Niemal połowa aktywnych kupców to osoby z dziećmi. Mieszkanie lub dom w najbliższym czasie dużo częściej chcą kupić rodzice z przynajmniej jednym starszym dzieckiem. To aż 22% tej grupy, rodzice co najmniej dwójki dzieci stanowią 16% zbioru osób z planami nabywczymi. Trend ten wynika między innymi ze zmieniających się potrzeb rodziny i potrzeby zakupu na przykład większego mieszkania.

ŹRÓDŁA:
nieruchomosci-online.pl/porady/to-my-kupujacy-2025-demografia-i-rodzina-35150.html

Dodaj komentarz