Aktualności

W polskiej mieszkaniówce coraz więcej zagranicznych klientów

515wyświetleń

Na zakup nieruchomości w kraju decyduje się coraz więcej obcokrajowców. Liczba ta wzrasta od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zmieniają się natomiast motywacje kupców. Po wejściu do wspólnoty europejskiej zakupy były w dużej mierze inwestycyjne. Od kilku lat nieruchomości kupowane są w celach mieszkaniowych. Prym w tego typu zakupach wiodą obywatele Ukrainy.

Z wejściem Polski kupowanie mieszkań przez obcokrajowców stało się łatwiejsze

Przed wejściem do Unii na kupno mieszkania w Polsce decydowało się niewielu obcokrajowców (ok. 500). Wszystko zmieniło się wraz z wejściem do Unii Europejskiej, kiedy zniesiono ograniczenia w obrocie mieszkaniami dla obcokrajowców. Już po roku liczba sprzedanych mieszkań wzrosła ponad 2-krotnie. Na początku mieszkania kupowali głównie Niemcy i Polacy z polskim paszportem. Nieruchomościami zainteresowani byli również obywatele Irlandii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. Celem zakupu była najczęściej lokata kapitału.

W ostatnich latach widoczne jest natomiast wzmożone zainteresowanie mieszkaniami wśród Ukraińców. W zeszłym roku zakupili w Polsce 3,2 tys. nieruchomości. Liczba wszystkich sprzedanych cudzoziemcom mieszkań wyniosła natomiast 8,5 tysięcy.

Głównym powodem dla zakupu jest przede wszystkim imigracja zarobkowa, a przede wszystkim decyzja o osiedleniu się w Polsce na stałe. Istotna jest również liczba wydawanych przez polski rząd pozwoleń na pobyt. W zeszłym roku zezwoleń wydano 724,4 tys., w tym najwięcej obywatelom Ukrainy.

Obywatele Ukrainy kupują w Polsce mieszkania najczęściej

W 2012 roku najwięcej nieruchomości zakupili Niemcy. Tuż za nimi uplasowali się natomiast obywatele Ukrainy. Od tego czasu liczba zawieranych transakcji z kupującymi za innych krajów sukcesywnie rosła. Szczególnie w przypadku obywateli wschodniego sąsiada Polski. Już w 2015 roku Ukraińcy wysunęli się na prowadzenie pod względem zakupionych w naszym kraju mieszkań.

Coraz częściej na zakup nieruchomości w Polsce decydują się także Rosjanie i Białorusini. Łączna powierzchnia, którą nabyli, wynosi 204 tys. Metrów kwadratowych. W takim wypadku kwota, którą zainwestowali wynosi, przy przeciętnej cenie 9 tysięcy za metr kwadratowy, 1,8 mld złotych. Średni metraż zakupionych nieruchomości wyniósł 57,5 metrów kwadratowych.

Wysoka cena spowodowana jest głównie lokalizacją. Obywatele krajów znajdujących się na wschód od Polski decydują się najczęściej na zakup mieszkań w dużych miastach – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu oraz Gdańsku. To właśnie w ośrodkach miejskich oferujących szerokie możliwości zarobkowe najczęściej osiedlają się na stałe obcokrajowcy.

Na zakup gruntów konieczne jest pozwolenie

Nadal konieczne jest natomiast otrzymanie przez cudzoziemców pozwolenia od MSWiA na zakup ziemi. Mimo to w ubiegłym roku wydano 270 zezwoleń, które pozwoliły na zakup 53,3 hektarów.

Według analityków popularność nieruchomości wśród obcokrajowców, szczególnie obywateli ukraińskich, ma utrzymać się również w kolejnych latach, a chwilowy spadek zainteresowania spowodowany jest jedynie epidemią koronawirusa.

Źródła:
https://stat.gov.pl/statystyki-eksperymentalne/kapital-ludzki/cudzoziemcy-na-krajowym-rynku-pracy-w-ujeciu-regionalnym,6,1.html
https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/cudzoziemcy/chce-prowadzic-biznes-w-polsce/proc_209-nabycie-nieruchomosci-przez-cudzoziemca

Dodaj komentarz