Wszystko o kredytach

Od czego zależy zdolność kredytowa?

1.04Kwyświetleń

Wiele dorosłych osób właśnie teraz jest w trakcie składania wniosku kredytowego albo mają to już za sobą i teraz tylko spłacają zaciągnięte zobowiązanie. Jeżeli nie należysz do żadnej z tych grup, to prawdopodobnie przyjdzie jeszcze na Ciebie pora. Warto wówczas, abyś wiedział co zrobić, aby jak najszybciej otrzymać od banku odpowiedź pozytywną i to na korzystnych warunkach. Przede wszystkim musisz zadbać o swoją zdolność kredytową.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zanim otrzymasz kredyt, bank będzie chciał zweryfikować Twoją wiarygodność. Żadna instytucja nie wypłaci Ci pieniędzy bez wcześniejszego sprawdzenia, jaka jest Twoja zdolność do regularnej spłaty zobowiązania (wraz z odsetkami). Bank, na podstawie przedstawionych przez Ciebie dokumentów oraz przeprowadzonego wywiadu, ocenia, jakie masz możliwości finansowe i czy będziesz w stanie uregulować dług. To właśnie nazywa się zdolnością kredytową.

Zdolność kredytowa – od czego zależy?

Wpływa na nią kilka czynników. Są dwa etapy obliczania zdolności kredytowej. Pierwszym z nich będzie przeanalizowanie Twojej sytuacji finansowej. Pracownik banku poprosi Cię zatem o podanie:

  • łącznej sumy Twoich miesięcznych dochodów,
  • kwoty miesięcznych kosztów utrzymania,
  • sumy innych, posiadanych już zadłużeń.

W ten sposób będzie w stanie obliczyć czy po odjęciu kosztów od dochodów zostaje ci jeszcze trochę pieniędzy, które będziesz mógł przeznaczyć na regularną spłatę nowego zobowiązania.

Drugim etapem wyliczania zdolności kredytowej będzie sprawdzenie Cię pod względem wiarygodności. Aby dostać kredyt, musisz być godny zaufania. Dla pracowników banku najlepszym dowodem na to, że mogą Ci udzielić pożyczki będą pewne informacje o Tobie, świadczące o tym, że jesteś stabilny finansowo. Zostaniesz zatem sprawdzony pod kątem:

  • rodzaju umowy, jaki posiadasz (umowa o pracę – terminowa bądź bezterminowa, umowa o dzieło, umowa zlecenie, własna działalność),
  • stażu pracy i stanowiska pracy,
  • wykonywanego zawodu,
  • wieku,
  • stanu cywilnego,
  • liczby osób, które masz na swoim utrzymaniu,
  • wykształcenia,
  • statusu majątkowego oraz mieszkaniowego,
  • historii kredytowej.

Najważniejszymi z powyższych będą jednak rodzaj umowy oraz historia kredytowa. Banki najchętniej udzielają pożyczek osobom, które są zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

W tym przypadku musisz liczyć się również z koniecznością wskazania realnej wartości Twojej nieruchomości. Razem ze wszystkimi dokumentami i wnioskiem kredytowym będziesz musiał dostarczyć dokument zawierający profesjonalną wycenę nieruchomości, którą chcesz postawić pod hipotekę. To również bardzo ważny element obliczania zdolności kredytowej. Kredyty hipoteczne opiewają bowiem na wysokie kwoty pieniędzy, a posiadane przez Ciebie mieszkanie bądź dom ma być zabezpieczeniem dla banku w razie Twojej niewypłacalności.

Zdolność kredytowa to suma wszystkich czynników, które mogą pomóc bądź utrudnić Ci spłatę zobowiązania. Wpływa na nią wysokość Twoich dochodów oraz kosztów, rodzaj umowy o pracę, status mieszkaniowy albo majątkowy, historia kredytowa i kilka innych, być może odrobinę mniej ważnych czynników.

Źródło:
https://direct.money.pl/artykuly/porady/zdolnosc-kredytowa---wszystko-co-musisz,7,0,2356743.html

Dodaj komentarz