DofinansowaniaProgramy rządowe

Czym jest TBS?

1.85Kwyświetleń

Posiadanie właśnie mieszkania to marzenie większości z nas, jednak ograniczenia finansowe sprawiają, że nie każdy jest w stanie kupić nieruchomość na własność. W takiej sytuacji warto rozważyć lokale należące do Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które użytkuje się na bazie umowy najmu.

Warunkiem uzyskania zgody na mieszkanie TBS jest niski dochód miesięczny, którego wysokość ustalana jest na mocy ustawy. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego jest to od 4 do 6,5 tys. złotych w zależności od miejscowości. Warto nadmienić, że próg jest bardziej korzystny dla rodzin wielodzietnych, w przypadku których dopuszczalna jest nawet 240-procentowa nadwyżka. Nieruchomości TBS stale są budowane, dlatego nie wszędzie jest szansa na skorzystanie z tej opcji. Najwięcej tego typu lokali znajduje się obecnie na Śląsku oraz we wschodniej części kraju.

Największym plusem TBS jest niski czynsz mieszkania, bo jest on określany przez ustawę i nie może zmienić się przez cały okres jej obowiązywania. Jego wysokość wyliczana jest na podstawie kosztów budowy jednego metra kwadratowego – czynsz TBS nie może być wyższy niż 4-5 proc. wartości mieszkania w stanie surowym, czyli średnio 400-500 złotych miesięcznie. Tylko w większych aglomeracjach jak Warszawa, Trójmiasto czy Wrocław stawki czynszowe będą wyższe. Wśród zalet TBS wymienia się też brak konieczności posiada większego wkładu własnego, który jest niezbędny przy kredycie. Pierwsza wpłata przy wynajmowaniu TBS nie przekracza kilku tysięcy złotych. Ponadto przyszli lokatorzy mogą decydować o wyglądzie mieszkania, bo koszty wykończenia opłacane są w czynszu. W ten sposób lokal gotowy jest od razu do wyprowadzki.

Jednak TBS ma również swoje wady. Bardzo prawdopodobne są regularne podwyżki czynszu wraz ze wzrostem płac najemcy. Jednak głównym minusem jest fakt, że najemca nie otrzyma prawa własnościowego do danego mieszkania nawet po dwudziestych latach mieszkania w nim i rzetelnego opłacania. Lokal zawsze należeć będzie do Towarzystw Budownictwa Społecznego, od którego można dożywotnio wynajmować wybrane mieszkania. Wyjątkiem jest spłacenie kredytu na mieszkanie, które zostało zaciągnięte przez TBS w Krajowym Funduszu Mieszkaniowym. Jednak warunki takiej procedury nie zostały jeszcze dokładnie określone.

Wniosek o mieszkanie TBS złożyć może osoba, która nie posiada tytułu prawnego do innego mieszkania w tym samym mieście oraz jest w stanie wpłacić kaucje, wynoszącą dwunastokrotność miesięcznej stawki czynszu za wyjmowane mieszkanie. Wniosek najpierw rozpatrywany jest przez Komisję Mieszkaniową, która kwalifikuje osoby do dalszego etapu. Lokatorzy na najem mieszkań czynszowych wybierania są przez Radę Nadzorczą w okresie 14 dni.

Źródła:
https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-mieszkaniowe/mieszkanie-tbs-dla-kogo-i-za-ile-wszystko-o-mieszkaniach-tbs-aa-sqxs-GcEC-t14Q.html

Dodaj komentarz