Co to jest P2P

P2P, czyli peer-to peer (z ang. każdy z każdym) jest siecią komputerową, która umożliwia komunikację swoich użytkowników na równorzędnych zasadach. Każdy korzystający z tego rodzaju internetowej aplikacji może w dowolnej chwili zainicjować połączenie. Struktura P2P jest płynna, czyli zależna od ilości zalogowanych osób i nie posiada centralnego serwera. Technologia ta służy do bezpośredniej wymiany plików pomiędzy użytkownikami, dzięki uzyskanemu dostępowi do zawartości ich twardych dysków.

Historia popularnej dziś aplikacji P2P sięga lat 60. ubiegłego wieku. Wówczas na całym świecie działał prototyp i bezpośredni przodek sieci Internet zwany ARPANET. Terminu Peer-To-Peer użyto po raz pierwszy w 1984 r., gdy IBM opracował aplikację Advanced Peer to Peer Networking. W następnej dekadzie stworzono format muzyczny- MP3, który w niedługim czasie stał się bardzo popularny. Przyczyniło się to do powstania w 1999 r. pierwszej sieci P2P o nazwie Napster, którą wymyślił Shawn Fanning. O atrakcyjności Napstera zdecydowała możliwość wymiany plików MP3. Niestety trzy lata później musiał on zamknąć swoją sieć z powodu licznych procesów o naruszenie praw autorskich. W 2002 r. Fanning ponownie otworzył Napstera, lecz już w formie płatnej sieci służącej do wymiany plików muzycznych.

sieć p2p

Dziś sieć P2P odgrywa olbrzymią rolę w korzystaniu z Internetu. Oblicza się, iż generuje ona prawie 2/3 ruchu sieciowego i posiada miliony użytkowników. Możemy w niej znaleźć nielegalne oprogramowanie, pliki muzyczne, elektroniczne książki, a także amatorskie filmy, zdjęcia, utwory muzyczne nieznanych zespołów oraz wiele innych danych. Jest to skarbnica tego, co ktoś udostępnił innym użytkownikom P2P. Na tym właśnie opiera się cała idea tej aplikacji- na dzieleniu się, udostępnianiu innym własnych zasobów. W sieci typu peer-to-peer każdy komputer może spełniać zarówno funkcje klienta, jak i serwera. Urządzenia pracujące w P2P są równorzędne i nie posiadają żadnej określonej hierarchii.

Wiele kontrowersji wzbudza legalność pobieranych i udostępnianych plików. Należy być świadomym tego, iż pobieranie danych chronionych prawem autorskim jest przestępstwem i można zostać za to ukaranym.

Obecnie najpopularniejszymi implementacjami P2P są: eMule, BitTorrent, eDonkey, Freenet, Gnutella, eMonkey, Direct Connect, Fast Track, Kad.

Bardzo dużo zależy od wyboru sieci peer-to-peer (anonimowość, bezpieczeństwo, możliwość szybkiego ściągania plików, dostęp do jak największej ilości plików). Można korzystać tylko z jednej sieci lub kilku jednocześnie.

Wśród wad sieci peer-to-peer znajdziemy: brak serwera głównego, zajmującego się aktualizacją bieżących połączeń użytkowników (wyszukiwanie konkretnych osób, od których chce się coś ściągnąć jest bardzo trudne), brak bezpieczeństwa (bardzo łatwo namierzyć osoby korzystające z P2P po ich adresach IP). Jednak za największą wadę sieci P2P uważa się to, że pobierając dane, trzeba je jednocześnie udostępniać innym użytkownikom (należy najpierw dać, aby samemu można było pobierać).

Zaletami P2P są:

  • zwiększająca się z każdym rokiem szybkość pobieranych plików, elastyczna i dynamiczna struktura sieci, która dostosowuje się do aktualnie zalogowanych użytkowników
  • możliwość implementacji dodatkowych narzędzi jak np. czaty dla korzystających z P2P
  • łatwość i bezpłatność obsługi
  • brak hierarchii, który sprawia, że w tego typu sieci występuje mniej uszkodzeń i awarii niż w sieci klient-serwer

Bez wątpienia można stwierdzić, że teraźniejszość oraz przyszłość należy do P2P (jeśli chodzi o wymianę plików w Internecie), gdyż można tam znaleźć niemal wszystko- za darmo i w dodatku w bardzo krótkim czasie.