Co to jest internet radiowy

Internet radiowy jest takim typem sieci internetowej, w którym sygnał dociera do klienta drogą radiową (w częstotliwości od 2,4 do 5 GHz). Wysyłany sygnał jest cyfrowy, dlatego też wymaga odpowiedniego urządzenia do jego odbioru. Standardowa przepustowość tego rodzaju urządzenia wynosi maksymalnie 20 Mbps, ale można pokusić się również o przepustowość wynoszącą 50 Mbps.

Internet radiowy powstał pod koniec lat 90. ubiegłego wieku i dosyć szybko zadomowił się on w Polsce. Mając na uwadze rewolucję w łączności bezprzewodowej, którą wykorzystywały telefony komórkowe, w 1997 roku organizacja IEEE postanowiła ustanowić normę 802.11 definiującą \"radiowy internet\" znany wówczas pod nazwą Wireless LAN (WLAN – sieć bezprzewodowa). Jego popularność wynikała głównie z wygody, gdyż do korzystania z niego nie potrzeba jakichkolwiek kabli. Wykorzystuje on wyłącznie fale radiowe, dzięki którym przesyłane są informacje. Wystarczy posiadać specjalny nadajnik i odbiornik, aby móc korzystać z tego rodzaju internetu. Oznacza to, iż nawet osoby mieszkające w bardzo malej miejscowości mogą odbierać radiową sieć internetową.

Wśród licznych zalet internetu radiowego znajdziemy:

  • niską cenę
  • brak montowania przeszkadzających kabli, do odbioru wystarczy nadajnik oraz odbiornik
  • swobodę oraz łatwość dostępu do sieci
  • prosty montaż
  • możliwość połączenia z kablową siecią LAN
  • łatwą rozbudowę radiowej sieci internetowej oraz przyłączenie kolejnych komputerów

 

Niestety tego rodzaju rozwiązanie posiada również i wady. Jedną z nich jest spadek jakości połączenia w momencie trudnych warunków atmosferycznych (np. podczas deszczu czy opadów śniegu). Istnieje możliwość wyeliminowania tej wady, lecz wiąże się to z dodatkowymi, zazwyczaj sporymi kosztami (zakup anteny parabolicznej bądź kierunkowej). Ponadto minusem radiowej sieci internetowej jest także jej ograniczona, niska prędkość, a co za tym idzie- wolniejsze przesyłanie danych. Jeśli zdecydujemy się na okablowanie internetu, to poprawi nam się nie tylko jakość połączenia, ale i jego stabilność. Warto pamiętać o kwestii bezpieczeństwa, gdyż istnieje ryzyko, że ktoś niepowołany przechwyci drogą radiową informacje, które wysyłamy siecią internetową.

internet radiowy

Internet radiowy jest dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy mieszkamy w małej miejscowości lub w takim miejscu, gdzie nie dociera inny sygnał i nie ma możliwości funkcjonowania innego kanału komunikacji (brak dostępu do sieci światłowodowych). Tego rodzaju sposób przesyłania informacji jest również tani i nie wymaga podpięcia niewygodnymi kablami. Należy być jednak przygotowanym na dosyć częste zakłócenia sygnału.